Bakan Uraloğlu: 253 Bine Yakın Zararlı İnternet Adresine 108 Milyon Erişim Engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (USOM) kurulduğu 2014 yılından bu yana 252 bin 883 zararlı internet adresine toplam 108 milyon erişimin engellendiğini açıkladı.

Uraloğlu, toplam 16,7 milyon IP adresinin her biri için düzenli olarak yapılan taramalarla zafiyete ait risklerin proaktif şekilde tespit edilebildiğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin önemli gündem başlıklarından biri de yapay zeka ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesinin taklit edilmesiydi. İş insanları ve üst düzey kamu yöneticilerini dolandırmaya çalışan kişi, MİT’in siber güvenlikle ilgili birimlerinin hassas çalışmaları sonucu kısa sürede yakalandı. Bakan Uraloğlu, bu olayın ardından ülkelerin ulusal güvenliği konusunda siber güvenliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren USOM’un, ülke genelinde siber güvenlik anlayışını geliştirmeyi amaçladığını vurguladı. Uraloğlu, USOM'un siber tehditleri önlemek için alarm, uyarı ve duyuru, kritik durumlarda yerinde müdahale ekipleriyle olayın kontrolünü ele almak ve siber olaylara müdahalede ulusal koordinasyonu sağlamak için faaliyetler sürdürdüğünü ifade etti.

18 Ağustos itibarıyla USOM koordinasyonunda görev yapan 2 bin 154 SOME ile buralarda görev yapan yaklaşık 7 bin siber güvenlik uzmanının ülkenin siber sahasının korunmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyleyen Uraloğlu, Bu çalışmalarla ülkedeki kritik kurum ve kuruluşların tehditler ve zafiyetlere karşı uyarılarak ilgililerce gerekli önlemlerin alınması için çalışıldığını belirtti.

USOM’un yürüttüğü çalışmalar sayesinde ülke genelinde internet kullanıcıları ve sistemlerini yapılabilecek saldırıların önlendiğini açıklayan Bakan Uraloğlu, “Toplamda 16,7 milyon IP adresinin her biri için düzenli olarak yapılan taramalarla zafiyete ait riskler proaktif şekilde tespit edilebilmektedir. Bu noktada USOM tarafından 55 binden fazla resmi olarak siber güvenlik açıklıkları yazıları ilgili kurum ve kuruluşa bildirilerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır. 252 bin 883 adet zararlı internet adresine toplam 108 milyon erişim engellendi. 4 bin 146 adet siber güvenlik bildirimi duyuruldu. 44 bin 835 adet alan adının yapay zeka teknolojisiyle vatandaşları dolandırmaya yönelik oltalama olarak kullanıldığı tespit edildi." dedi.

Türkiye'nin Sıralaması Küresel Siber Güvenlik Endeksi'nde Yükseldi

USOM tarafından gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında 2020'de 6, 2021'de 8, 2022'de 24 ve 2023 yılı içerisinde 58 adet sıfırıncı gün zafiyeti tespit edildiğini kaydeden Uraloğlu, "CNA (CVE Numbering Authorities) kabul süreci başarıyla tamamlanmıştır. USOM, artık ülkemizde üretilen ve sıklıkla kullanılan üçüncü parti yazılımların, donanımların veya ürünlerin güvenlik açıkları için CVE numaraları atamakta ve güvenlik açığı yönetiminde süreç koordinasyonu sağlamaktadır. Gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında 2021'de 21 adet, 2022'de 29 adet, 2023'de 84 adet CVE ID ataması yapılmıştır." ifadelerini kullandı.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından ülkelerin siber güvenlik konusundaki olgunluğunu ölçmekte kullanılan "Küresel Siber Güvenlik Endeksi" verilerine göre ülkenin sıralamasının yükseldiğinin altını çizen Uraloğlu, bu kapsamda 2020'de Avrupa'da 11. sıradan 6. sıraya, dünya genelinde ise 20. sıradan 11. sıraya yükselme başarısının gösterildiğini açıkladı.

Yürütülen Çalışmalar

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ve BTK arasında imzalanan protokol çerçevesinde GSB çatısındaki gençlerin BTK Akademi ile buluşması amaçlandı. Bu çerçevede 2023 bu yıl GSB, BTK Akademi ve USOM iş birliği içerisinde siber güvenlik kampları gerçekleştirildi.

Siber güvenlik alanında toplumun her kesimine yönelik farkındalık çalışmaları kapsamında Yenimahalle Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Demetevler Fatma Üçer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezinde siber güvenlik farkındalık eğitimleri düzenlendi.

USOM tarafından Bireysel Siber Güvenlik Önlemleri ve Kurumsal Siber Güvenlik Önlemleri adlı rehber dokümanlar oluşturularak USOM web sayfasından yayımlandı.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde NATO CMX-2023 Kriz Yönetim Tatbikatına ve NATO tarafından düzenlenen Kilitli Kalkan Tatbikatına katılım sağlandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile İş Birliğinde Siber Güvenlik Elemanı Ulusal Yeterliliği Yayımlandı

USOM tarafından Avrupa Konseyi ile ortak uluslararası siber tatbikatlar gerçekleştirildi. Tatbikatlar, uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip ve USOM rehberliğinde Doğu ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinden çok sayıda uzmanı bir araya getirdi. Son olarak ise CyberEast projesi kapsamında 19-21 Nisan 2023 tarihlerinde Romanya'da "CyberEast: Regional Cybercrime Co-operation Exercise" USOM rehberliğinde yapıldı.