Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu BTK Piyasa Gözetim Laboratuvarı Müdürlüğünü Ziyaret Etti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyet, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te bulunan Piyasa Gözetim Laboratuvarı Müdürlüğünü ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Uraloğlu, ziyaretine iletişim sağlayan elektronik cihazların elektromanyetik çıkış gücünün test edildiği "yarı yansımasız" ve "tam yansımalı" laboratuvarları gezerek başladı. Ardından telsiz testlerinin yapıldığı ve frekans ölçümlerinin alındığı odaları ziyaret eden Uraloğlu, son olarak mobil haberleşme cihazlarının fiziki testlerinin gerçekleştirildiği laboratuvarı gezerek, hasar testinin yapıldığı alanda bir cep telefonunu mekanizma marifetiyle 1 metre yüksekten ahşap zemine bıraktı.

Uraloğlu, ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, bu alanda yetkililerin cep telefonlarını 3'er kez yere bırakarak hasar testi yaptıklarını belirterek, daha sonra telefonlarda oluşabilecek muhtemel hasarları belli kriterlere göre kayıt altına aldıklarını anlattı.

Voltaj, batarya ve şarj cihazlarının da testlerinin aynı laboratuvarda yapıldığını ifade eden Bakan Uraloğlu, bir şarj cihazına 1 dakika süresince verilen 3 bin voltluk elektrik testini izledi.

Batarya testlerinin uygulandığı alanı da inceleyerek uzmanlardan tamir atölyeleri ve vatandaşların cebinde patlayan cep telefonları hakkında bilgi aldı.

Uraloğlu, "Buradan vatandaşlarımıza da herhangi bir cep telefonu patlamasına maruz kalınmaması için cihazlarda standart olan, yan sanayi olmayan, testlerden geçmiş bataryaları kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Şu ana kadarki testlerde firmalardan genel standart hiçbir ürün patlamamış." açıklamasında bulundu.

Bakan Uraloğlu’na ziyareti esnasında Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da eşlik etti.