13. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyicileri Konferansı Başladı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyicileri Konferansı başladı.

Bu yıl “Sayısallaşma ve Düzenlemelerin Dönüşümü” temasıyla düzenlenen konferansa video yoluyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, çok sayıda yabancı ülke düzenleyici kurum temsilcileri ve misafirler katıldı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde dünyada yeni bir yaşam tarzı ve çalışma şekli oluştuğunu belirten Sayan, mobil internet kullanımının artmasıyla bilgiye daha hızlı ulaşabildiğini söyledi. Sayan, "Bugün internette bir dakikada 150 milyonun üzerinde elektronik posta gönderiliyor, 4 milyondan fazla video seyrediliyor, tek bir arama motorunda 3,5 milyonun üzerinde arama yapılıyor, 350 bin civarında yeni tweet atılıyor, 30 milyondan fazla anlık mesaj gönderiliyor. En büyük e-ticaret sitesinde 265 binden fazla satış yapılıyor, yüz milyonlarca insan aynı anda sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapıyor. Bu rakamlar her geçen gün yükseliyor" diye konuştu.

Sanayi Devrimi'nden sonra artık teknoloji devriminin yaşandığına dikkat çeken Sayan, insan beyninin tek gıdasının bilgi, bilim ve ilim olduğunu dile getirdi ve ekledi: “Ülkelerin kendi yerli ve milli teknolojilerine sahip olması gerekiyor. Bakanlık olarak bu hususta üzerimize düşeni yerine getiriyor, kurum ve kuruluşları destekliyoruz ancak taşların yerine oturması için devlet ve kamu kurumlarının yanında özel sektörden de iş birliğine açık olmalarını bekliyorum. Ülkemizi dönüştürmek için teknolojik fırsatları değerlendirmeliyiz. Bu görevimizi yerine getirirsek hem sanayimiz hem de ülkemiz için büyük imkânlar karşımıza çıkacaktır." 

Başkan Karagözoğlu: 2023 Hedefi İçin Durmadan Çalışıyoruz

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023'te en büyük 10 ekonomi arasında olabilmesi ve bilişim teknolojileri sektörünün 160 milyar dolar büyüklüğe ulaşabilmesi için durmadan çalıştıklarını bildirdi.

Bu hedef doğrultusunda ülke olarak bilgi teknolojileri alanındaki yarışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Milli Teknoloji Hamlesi" ile katıldıklarını ifade eden Karagözoğlu, tüm iş birliklerine ve ortak çalışmalara kapılarının açık olduğunu söyledi.

Karagözoğlu, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gayrisafi yurt içi hasıla içindeki oranını giderek artırdığını belirterek, eğitimden sağlığa, eğlence sektöründen günlük yaşamın her alanına kadar bu teknolojilerin yaygınlaştığını kaydetti.

Bu teknolojilerin altyapısını oluşturacak 5G özelinde yürütülen faaliyetlere dikkat çeken Karagözoğlu, “Geçen yıl 5G Vadisi Açık Test Sahası Projesi'nin hayata geçirildi ve bu sayede 5G alanında çalışma yapan tüm paydaşların test ve denemelerini gerçekleştirebilecekleri bir alan oluşturuldu” dedi.

Siber güvenliğin önemli bir gündem haline geldiğini vurgulayan Karagözoğlu, siber saldırıları tespit etmek ve yapılan tespitleri diğer ilgili kurumlara iletmek için tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Avcı, Azad ve Kasırga adlı yazılımların kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Benin’deki muadili arasında 2014 yılında imzalanmış olan mevcut mutabakat zaptı, değişen koşullara göre gözden geçirilerek tadil edildi ve 13. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı esnasında imzalandı. Mutabakat Zaptı, BTK adına Kurul Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve (ARCEP Benin) adına Başkan Flavien Bachabi tarafından imzalandı. Zaptın amacı, eşitlik ve karşılıklı fayda temelinde iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini daha da geliştirmeye yönelik, Türkiye ve Benin taraflarının haberleşme ve posta endüstrisindeki düzenleme tecrübelerine ilişkin bilgi değişiminin teşvik edilmesi olarak belirlendi.

Konferansın birinci gününün sonunda, bir Mutabakat Zaptı da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile İsveç Posta ve Telekom Kurumu (Post and Telecom Authority-PTS) arasında imzalandı. Mutabakat zaptı metni, 13. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı esnasında gerçekleştirilen imza töreni sırasında BTK adına Kurul Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve PTS adına Genel Müdür Dan Sjöblom tarafından imzalandı.

Mutabakat zaptında, BTK ile PTS arasında elektronik haberleşme sektörüne ilişkin hususlarda bilgi, tecrübe ve uzman değişimi yoluyla karşılıklı işbirliği yapılması planlanıyor. İki kurum arasındaki işbirliği alanları; elektronik haberleşme pazarlarının düzenlenmesi, bilgi teknolojilerinin kullanımının düzenlenmesi ve uygulamaları, posta hizmetlerinin düzenlenmesi ve karşılıklı mutabık kalınacak diğer hususlar şeklinde sıralandı. Bu alanlar dâhilinde, işbirliğinin yürütüleceği hususlar ise bilgi ve dokümanların değişimi, uzman değişimi, ikili istişareler, ortak olarak teknik çalıştaylar, seminerler, çalışma ziyaretleri ve eğitim programları düzenlenmesi,  elektronik haberleşme düzenlemeleri alanında en iyi uygulama örneklerinin paylaşılması, telekomünikasyon hizmetleri ve teknolojilerinde uzman ziyaretleri ve ortak çalışma grupları, gibi hususlar öncelikli işbirliği alanları olarak belirlendi.