BTK Akademi Yaz Kampı Başlıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çatısı altında faaliyet gösteren BTK Akademi’nin düzenlediği yaz kamplarının tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda kamplar hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, geleceği şekillendirmenin yolunun iyi eğitim vermekten geçtiğini söyledi.

BTK Akademi’nin bu alanda yaptığı çalışmaların çok kıymetli olduğuna değinen Sayan, “Bugünden toprağa atılan tohumlar gelecekte ülkemize teknolojide çağ atlatacak, dünyadaki teknolojik gelişmelerin öncüsü olacak yazılımcıların, mühendislerin yetiştirilmesinin önünü açacak. Bugün burada toplanmamıza vesile olan bu programla da sektörümüz için yeni neferler kazanacağız” dedi.

Bu kampla, yazılım alanında kendini geliştirmek isteyen ortaokul, lise ve üniversite çağındaki gençleri, eğitime kazandırmayı amaçladıklarını söyleyen Sayan, “Açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen BTK Akademimizde yüz yüze eğitimlerimizle bugüne kadar binlerce gencimize ulaştık, yüzlercesinin meslek sahibi olmasını sağladık. Yüz yüze eğitimlerimize pandemi dolayısıyla üzülerek ara vermiş olsak da bu süreyi çok iyi değerlendirdik. Şimdi çok daha tecrübeli çok daha azimliyiz” şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Sayan: 1 Milyon Öğrenci Sayısına Ulaşmamıza Çok Az Kaldı

Bakan Yardımcısı Sayan, BTK Akademi ile ilgili şu verileri paylaştı: “BTK Akademi’de kayıtlı yaklaşık 925 bin öğrencimiz var. Hem öğrenci sayımız hem de eğitim sayımız her geçen gün artıyor. BTK Akademi portalının 1 milyon öğrenciye ulaşmasına çok az bir zaman kaldı. Yeni açacağımız yüz yüze eğitimlerimiz ile 10 ilde, 18 eğitim başlığında 684 gencimize ulaşacağız. Bu sadece bir başlangıç. Yakın zamanda Türkiye’nin 81 ilinde bu kampları düzenleyeceğiz ve öğrencilere ulaşmaya devam edeceğiz.”

Sayan, gençlere karşılarına çıkan fırsatları iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunarak sözlerini tamamladı.

 

BTK Yaz kampları; Ankara, İstanbul, Van, Van/Erciş, Samsun, İzmir, Erzurum, Kastamonu, Muş, Bursa, Eskişehir’de düzenlenecek. Bu kamplarda verilecek eğitimlerin konuları ise şöyle:

·      Lise Öğrencilerine Yönelik Geleceğin Hackerları Eğitimi

·      Liselere Yönelik Sıfırdan Java Eğitimi

·      Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Micro:bit Programlama Eğitimi

·      Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Arduino Programlama Eğitimi

·      Üniversite Öğrencilerine Yönelik Python Eğitimi

·      Üniversite Öğrencilerine Yönelik Flutter Eğitimi

·      Üniversite Öğrencilerine Yönelik Siber Güvenlik Eğitimi

·      Üniversite Öğrencilerine Yönelik Büyük Veri Atölyesi Java ve React ile Uygulama Geliştirme Atölyesi .Net CORE Sınıf Eğitimi

·      Üniversite Öğrencilerine Yönelik HTML & CSS Eğitimi Lise Öğrencilerine Yönelik C# Eğitimi Üniversite Öğrencilerine Yönelik Python Eğitimi

·      Lise Öğrencilerine Yönelik Python Eğitimi

·      Liselere Yönelik Blok Tabanlı Robotik Kodlama ve Yapay Zekâ Eğitimi

·      Üniversite Öğrencilerine Yönelik İleri Seviye PHP ve MySQL Liselere Yönelik Gömülü Sistemlerle Python Eğitimi