Bakan Uraloğlu: Havayolu Kargo Yükü Yılın 6 Ayında Yüzde 1,6 Arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havayolu kargo yükünün bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 artışla 1 milyon 846 bin 483 tona ulaştığını açıkladı.

Yaşanan pandemi sürecinin ardından uçak ve kargo taşımacılığındaki büyümenin tekrardan hızlandığını belirten Uraloğlu, “Havayolu kargo trafiği, 2023 ilk 6 aylık verileri, önceki yılın aynı ay verilerine göre toplam %1,6 artış gösterdi. Dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde uçak ve kargo taşımacılığında önemli ölçüde düşüşler yaşanmıştı. Bu durum 2023 yılının ilk 6 ayındaki verilere baktığımızda yükseliş trendine geçti. Yıl sonuna kadar yük miktarında da %6 artış hedefliyoruz” dedi.

Bakan Uraloğlu, havayolu ulaşımının hızlı ve konforlu olması sebebiyle yük taşımacılığının günümüzde daha fazla tercih edildiğini belirtti. Uraloğlu, “Mesafe fark etmeden, dünyanın bir yerinden bir başka yerine yapılan yük taşımacılığı, havayolları ile en kısa sürede teslim edilecek noktaya ulaşmakta ve bu durum ticaret sektörü için pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. 2022’nin ilk 6 aylık döneminde yük trafiği iç ve dış hatlarda toplam 1 milyon 818 bin 169 ton. 2023 haziran sonunda iç ve dış hatlarda toplam 1 milyon 846 bin 483 tona ulaştı. Böylece 2023’ün ilk 6 aylık verileri, önceki yılın aynı ay verilerine göre %1,6 artış gösterdi.” şeklinde konuştu.

Hız ve güvenliğin havayolu kargo trafiğindeki önemini vurgulayan Uraloğlu, “Havayolu taşımacılık trafiğinin artış göstermesinin en başında hassas yüklerin hasarsız taşınması, ülkeler arası ticarette güvenli ve hızlı bir yöntem olmasıdır. Yanı sıra gümrük işlemlerinin daha hızlı ve kolay olması geliyor. Hava meydanlarımız, halkımızın hayatını daha da kolaylaştırmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.