9. Kamu Bilişim Zirvesi BTK’da Düzenlendi

9. Kamu Bilişim Zirvesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde düzenlendi. Cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle “Türkiye Yüzyılında Bilişim” teması ile düzenlenen zirveye, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, Kamu Bilişim Derneği Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da katıldı.

Etkinlikte konuşan Bakan Yardımcısı Sayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayarak konuşmasına başladı. Sayan, “İnanıyorum ki ülkemiz Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde her alanda öncü ülke olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek ve çok daha sağlam bir geleceği kucaklayacaktır.” şeklinde konuştu.

Dünyanın son zamanlarda zor bir dönemden geçtiğini belirten Sayan, “İnsanlığın gözü önünde cereyan eden ve dünyanın kendisini medeni olarak tanımlayan büyük ekonomilerinin sessizce izlediği, bazılarının adeta yangını körüklediği İsrail’in Filistin’deki katliamını şiddetle kınıyor, Filistinli kardeşlerimizden ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.” dedi.

Son yıllarda yaşanan dijital dönüşümlerle birlikte hayatın her alanında büyük değişimlerin yaşandığını söyleyen Sayan, “Dijital değişimi gerektiren temel unsurlar iki ana konu başlığı altında değerlendiriliyor.  Bunlar internete erişim ve mobil uygulamalara olan talepteki artıştır. Dijitalleşmenin gerçekleşmesi aşamasında kamunun buna uyum sağlamanın yanı sıra düzenleyici ve yönlendirici bir rolü bulunduğuna da inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin “akıllı devlet” olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Sayan, “Türkiye’nin bugün sahip olduğu teknoloji ve bu bağlamda sunmuş olduğu e-Devlet hizmetleri, uluslararası platformlarda da örnek gösteriliyor.  Avrupa Komisyonu 2022 E-Devlet Kıyaslama Raporunda Türkiye önceki yıla göre 13 basamak birden yükselmiş ve %72'lik e-devlet olgunluk kapasitesiyle 16. sırada yer almıştır.” şeklinde konuştu.

Teknolojiyi üretmenin ülkelerin geleceği açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Bakan Yardımcısı Sayan, “Biz her zaman öz kaynaklarımıza inandık, güvendik. Ülkemizin daha da güçlü ilerleyişinde, teknolojiyi kullanan değil, üreten ülke olmamız gerektiğini söyledik. Bizim için temel hareket noktası, Sayın Cumhurbaşkanımızın Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu çerçevesinde yüksek teknoloji ürünlerini ülkemizde yerli ve milli imkânlarla üretebilmek ve Türkiye Yüzyılına yakışır şekilde ülkemizin dünyanın en güçlü devletleri arasında olma yolculuğuna güç katmaktır.” açıklamasında bulundu.

 

Sayan, “Bakanlık olarak bizler de vatandaşlarımızın en ileri teknolojik hizmetlerden faydalanması adına çalışmalarımıza tüm paydaşlarımızla iş birliği içerisinde devam ediyoruz. Gündemimizde 5G var. Bir taraftan standartlar anlamında en gelişmiş standartlarda hizmet sunulması için dünyadaki gelişmeleri takip ederken, bir taraftan da yerli üreticilerimizle birlikte 5G’ye yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. 5G’ye mümkün olduğunca yüksek oranda yerli ve milli ürünlerimiz, güvenilir altyapılarımız ile geçişi sağlamak ve kazanacağımız deneyimleri sonraki nesil haberleşme teknolojilerine aktarmak öncelikli amacımızı oluşturuyor.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.


Başkan Karagözoğlu: Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında gelişmiş insan kaynağı en büyük hazinemiz


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da düzenlenen zirvede bir açılış konuşması yaptı.

 

Her alanda olduğu gibi kamu hizmetlerinde de dijital dönüşümün yaşandığını belirten Karagözoğlu, “Kamuda dijital dönüşümün esasen birinci işlevi kamu kurumlarının kendi içinde ve kendileri arasındaki dönüşüm sağlamasıdır. İkinci ve faydaya dönüşecek işlevi ise vatandaşa hızlı ve güvenilir bir şekilde hizmetlerin dijital ortamda sunulmasıdır. Bu konuda özellikle yerli ve milli teknolojilerin kullanımına önem verilmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

 

Artan hız ve etkileşim ortamında veri güvenliğinin en üst düzeyde sağlanmasının önemine vurgu yapan Karagözoğlu, Bizler siber güvenlik konusunu milli güvenlik konusu olarak görüyoruz. Bu bağlamda, BTK tarafından yürütülen siber güvenlik faaliyetlerinin önemli bir ayağını USOM yani Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi oluşturuyor. BTK bünyesinde bulunan USOM ile ülkemizi siber dünyada tehditlere karşı koruyoruz.  Ekim 2023 itibariyle toplam 2.100’den fazla sektörel SOME ile USOM bünyesinde işletilen SOME İletişim Platformuna kayıtlı 7.200’den fazla siber güvenlik uzmanı, ülkemizin siber sahasını koruyor.” ifadelerini kullandı.

 

Karagözoğlu, “Bizler bilgiyi değere dönüştürmeyi stratejik bir adım olarak görüyoruz. Bunun yolunun eğitimden geçtiğinin bilinci ile oluşturduğumuz BTK Akademi ile; çok sayıda gencimize yapay zeka, kodlama, programlama, yazılım konularında hem merkez kampüsümüzde yüz yüze hem de buradaki eğitimlere ulaşamayanlar için online olarak ücretsiz eğitimler sunuyor, gençlerimizi geleceğin dijital dünyasına hazırlıyoruz.” dedi.

 

Cumhuriyetin 100. yılında teknolojik alanda yapılan çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirten Karagözoğlu, “Ülkemizin daha da gelişmesi ve ilerlemesi için hepimize büyük görevler düşüyor. Dijital çağın gerektirdiği yapay zeka, bulut bilişim, blok zincir gibi yenilikçi teknolojilerde yapacağımız atılımlarla birlikte, ülkemizi "Dijital Türkiye" hedefine ulaştırma ve ülkemizi yüksek teknoloji üretim üssü haline getirme yolculuğumuzda kararlıyız.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.