SAYAN: 'BİZ BİLGİ MEDENİYETİYİZ...'

3.5.2017

Haberin Videosu

11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.


BİZ BİLGİ MEDENİYETİYİZ...


Wikipedia'nın kapanmasına üzüldüğünü belirten Sayan, “Biz bilgi medeniyetiyiz. Tarihimize bakanlar bizim yanımızda en değerli şeyin bilgi olduğunu bilirler. Bizim Peygamberimizden en büyük filozofumuza, hükümdarlarımızdan köylülerimize kadar herkes bileni över, bilene değer verir: "öğrenen, öğreten ya da onlara hizmet eden" olur. Bunu bilmeyen ve bulunduğu yerdeki kurallara uyma konusunda ağır davranan site yöneticilerine, Wikipedia'ya bakıp bizi tanımalarının iyi olacağını bildirmek isterim.” dedi.

 

HUKUKİ KARARLAR UYGULANMADAN WİKİPEDİA’NIN AÇILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR


Sayan, Wikipedia'ya erişimin engellenmesine ilişkin şunları söyledi: “Wikipedia'nın bazı sayfaları ile ilgili sonlanmış olan hukuki süreçler var ve bu sayfaların kaldırılması Wikipedia tarafında maalesef gerçekleştirilmemektedir. Türkiye bir hukuk devletidir ve bu konuda söylenecekler mahkemeler tarafından söylenmiştir. Bu kararlar uygulanmadan Wikipedia'nın açılması da mümkün değildir.”

 

WİKİPEDİA BİLGİ VERİYORSA, BİLGİYİ TEYİT DE EDİYOR OLMALIDIR

 

Sayan, “Her branşta yoğunlaşanlarda olduğu gibi milletimiz, bilginin inceliklerinde derinleşmiş ve buna bilmenin başka bir boyutu olan irfan adını vermiştir. Bu irfani derinleşmenin uzantısı olarak bilgi kadar, bilginin doğruluğunu, saptırıcı olmamasını, bilgi taşıyıcıların hiçbir menfaat ve art niyet için doğruyu yanlışla değiştirmemelerini öngörmüştür. Ayrıca kutsal kitabımız da "İkiyüzlünün biri, size bir bilgi getirirse yanılıp insanlara düşman olmayın" demektedir.” diyerek Wikipedia’nın bilgi vermesi kadar bilgiyi teyit de ediyor olması gerektiğini hatırlatarak, “Benim çağrım Wikipedia'nın kapanmasına sebep olan problemleri halletmesi, bu noktada gerekirse sistemin rehabilite edilmesidir. Bu anlamda uluslararası boyutta bizim yıllardır söylediğimiz internette yalan haberle mücadele ile ilgili son dönemdeki gelişmeleri önemsiyoruz. Hatta bu eksikliği Wikipedia yöneticilerinin de görerek wikitribune isimli insiyatifi başlatmalarını olumlu buluyoruz. Yalan haberle mücadele hepimizin faydasına bir durumdur.” ifadelerini kullandı.


WİKİPEDİA İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ


İş birliğine sonuna kadar açık olduklarını ifade eden Sayan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Görüşebiliriz, tartışabiliriz. İnsanların, devletlerin, platformların bir düzen içinde devam edebilmesi için belirli kurallar silsilesi, düzen ve hukuk hepimiz için gereklidir. Özgürlük tek taraflı değildir. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk içerisinde herkes kendi üzerine düşeni yapmalıdır. Kimse ben Türk mahkemelerini tanımam deme hakkına sahip değildir. Ayrıca Wikipedia'nın açılması yolunda bizim üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum.