“Gelecek İçin Tohumlar” Projesi’nin Açılış Toplantısı Yapıldı

Huawei’in teknoloji ve kültür alanındaki eğitim projesi “Gelecek İçin Tohumlar” projesinin Türkiye açılış toplantısı yapıldı.

Huawei öncülüğünde düzenlenen “Geleceğin Tohumları” programı Çin kültürünün öğrenilmesi amacıyla düzenleniyor. Dünya genelinde binlerce öğrencinin katıldığı programın Türkiye açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, programın başarıyla yürütüldüğünü ve bu projenin içinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’nin programa 2015’te dâhil olduğunu hatırlatan Sayan, “Her yıl 10 öğrencimiz katılım sağlayarak Çin’de 2 hafta süren eğitimler alıyorlar. Bu eğitimler sırasında Huawei’nin araştırma ve geliştirme bölümlerine çalışma ziyaretleri gerçekleştirerek teknolojiyi deneyimliyorlar. Ayrıca, Çin kültürünü tanıma fırsatı da buldukları program, kültürlerin kaynaşması açısından da katılımcılar,  ülkeleri için adeta elçi görevini üstleniyorlar” şeklinde konuştu. 

Bakan Yardımcısı Sayan: Bu Program Yetenekli Gençlerimize Önemli Katkılar Sağlayacak

Programa 40 Türk öğrencisinin seçildiği bilgisini paylaşan Sayan, “Program giderek büyüyor ve bu yılki programa ülkemizden 50 üniversite öğrencisi ve 20 lise öğrencisi katılım sağlayacak.  8 gün süre ile canlı ve önceden kayıtlı kursları takip edecekler. 5G, Yapay Zekâ, Bulut Bilişim, Liderlik gibi konularda eğitimler alacaklar. Bu değerli programın bilişim alanında yetenekli gençlerimizin bilgi ve becerilerine önemli katkılar sağlayacağına ve katılımcı ülkeler ve kültürler arasında var alan işbirliğin daha da güçleneceğine inanıyorum. Programa katılım sağlayacak gençlerimizi gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Sayan ülkeler arasındaki güçlü işbirliği ve dostluğun, bilişim alanında da böyle güzel projelerle daha da güçlenmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Başkan Karagözoğlu: Teknoloji Alanında Yetkin İnsan Kaynağı Önemli Rol Oynuyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da bu tür programların gelişime ve dönüşüme olan katkısına dikkat çekti. Karagözoğlu, “Bağlantılı cihaz sayısındaki artış ile beraber, büyük veri, yapay zekâ, bulut bilişim gibi kavramlar üzerinde en çok konuştuğumuz kavramlar haline geldi. Bu kavramları iyi anlayabilen ve teknolojiyi etkin ve verimli kullanabilen ülkelerin her alanda öne geçeceği aşikârdır. Bu noktada yetkin insan kaynağı önemli bir rol oynuyor. Huawei’nin gençlerimizin yeteneklerini daha da geliştirmek, teknolojiyi deneyimlemek ve kültürler arası köprü kurmak adına 2008’den itibaren yürüttüğü “Geleceğe Tohumlar Projesi” örnek bir proje niteliğinde. Ülkemiz gençleri de 2015’ten itibaren projenin içindeler. Bu yılki etkinlikte de ülkemizin çeşitli şehirlerinden lise ve üniversite öğrencilerimiz çevrimiçi olarak Geleceğe Tohumlar ekinliğine katılım sağlayacaklar. Ben bu projeye katkı veren herkesi gönülden kutluyorum” sözleriyle duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bilişim sektöründe nitelikli ve yetkin personel yetiştirilmesinin öneminin gün geçtikçe arttığını dile getiren Karagözoğlu, “Huawei’nin “Geleceğe Tohumlar”“ projesi, gençlerimizin kültürler arası etkileşimde bulunmasına ve yeteneklerinin geliştirilmesine önemli bir fırsat tanıyor. Bu sene pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleşecek olan programa geçmiş yıllara oranla daha fazla sayıda gencimiz katılım sağlıyor. Teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin teknolojinin deneyimlenmesine imkân tanıyan bu tür etkinliklerinin önemli olduğunu düşünüyorum. BTK olarak biz de gençlerimizi teknoloji alanında eğiterek geleceğe hazırlamaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. BTK Akademi ile sunduğumuz eğitimler ve etkinliklerle onların yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı oluyor, kariyerlerini bilgi ve iletişim teknolojileri alanında oluşturmalarına destek veriyoruz. Huawei’de BTK Akademi etkinliklerimize katkı veriyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz Kodlama Maratonu da güzel bir işbirliği örneği oldu.  Kendilerine bu vesile ile bir kez daha teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı.