Başkan Karagözoğlu: Kurumumuz Değişen Dünyaya Ayak Uydurmak İçin Çalışıyor

İstanbul İnsan Kaynakları Forumu, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından, “Geleceğin İnsan Merkezli Toplumu” olarak tanımlanan "Toplum 5.0" temasıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Düzenlenen foruma Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da katıldı.

Forumda konuşan Başkan Karagözoğlu, Toplum 5.0’ın merkezinde “insan ve insanın mutluluğunun” olduğunu dile getirdi.

Karagözoğlu, “Toplum 5.0 hayatımıza pek çok katkı sağlayacak olmakla birlikte bunlardan en öne çıkanları saymak gerekirse akıllı şehirler, sağlık hizmetleri, eğitim, endüstri 4.0, çevresel sürdürülebilirlik ve insan odaklı hizmetlerin artışı ilk akla gelenler olacaktır. Dijital dönüşümün temelini oluşturan teknolojiler; yapay zekâ, blok zincir, dağıtık hesap sistemleri, kuantum hesaplama, bulut teknolojileri ve nesnelerin internetidir. Bütün bu teknolojiler birleşerek Toplum 5.0’ın bilişim omurgasını oluşturmaktadır.” dedi.

Türkiye’nin dijital dönüşüm sürecinde teknolojik altyapılara ve bu altyapıları ile çalışabilecek nitelikli iş gücüne ihtiyacı bulunduğunu belirten Karagözoğlu, “Kurumumuz BTK Akademi ile gelişen ve değişen dünyaya hızla ayak uydurmak için gençlerimizin teknoloji alanında eğitimine destek vermeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra yazılım kampları, zirveler ve etkinliklerle ülkemizin dört bir yanındaki gençler hem eğitilmekte hem de onlara bu alanda bir vizyon kazandırılmaktadır.” dedi.

Toplum 5.0 için internetin en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Karagözoğlu, 5G teknolojilerinin bu konudaki önemini ifade etti. Karagözoğlu, 5G için Bakanlığımız ve BTK öncülüğünde çalışmalar birlikte yürütülüyor. 5G teknolojileri için düzenleme alanındaki hazırlıklarımız devam ederken, elektronik haberleşme altyapılarının millileştirilmesi de en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. 4,5G teknolojisinden 5G’ye mümkün olduğunca yüksek oranda yerli ve milli ürünlerimiz, güvenilir altyapılarımız ile geçişi sağlamak ve kazanacağımız deneyimleri sonraki nesil haberleşme teknolojilerine aktarmak öncelikli amaçlarımızdan biridir.” şeklinde konuştu.

Toplum 5.0 hedefleri kapsamında; haberleşme altyapılarının daha da geliştirilmesi konusunda tüm paydaşlarla birlikte önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Başkan Karagözoğlu, “Ülkemizde fiber altyapı uzunluğu 536 bin km’yi aşmıştır. Fiber altyapımızdaki bu gelişme internet hızlarının artışına ve kullanılan veri miktarına da önemli katkı sağladığını söylemek mümkün. Öte yandan, Haziran 2023 itibarıyla ülkemizde yaklaşık 74 milyonu mobil abone olmak üzere genişbant internet abone sayısı 93 milyonu geçmiştir. 2013 yılında 1,2 milyon olan fiber abone sayısı, 2023 yılı ikinci çeyrekte 6,3 milyona, M2M abone sayımız ise 8,5 milyona ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

İnternet ile dünyaya bağlanırken aynı zamanda siber saldırılara da açık hale gelindiğine değinen Karagözoğlu, “BTK bünyesinde bulunan USOM ile ülkemiz, siber dünyadaki tehditlere karşı korunmaktadır. Ekim 2023 itibarıyla toplam 2.100’den fazla Sektörel SOME ile USOM bünyesinde işletilen SOME İletişim Platformuna kayıtlı 7.200’den fazla siber güvenlik uzmanı, ülkemizin siber sahasını koruduğunu da ayrıca belirtmek isterim.” dedi.

Başkan Karagözoğlu: Türkiye’nin Verisinin Türkiye’de Kalması Önemli

BTK olarak Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalmasına büyük önem verdiklerini belirten Karagözoğlu, Ülkemizi bölgesel olarak bir veri merkezi üssü haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurumumuzda bulunan iki büyük veri merkezimiz kamunun en büyük veri depolama kapasitesine sahip merkezlerindendir.” diye konuştu.

Toplum 5.0 gibi toplumsal dönüşüm öngören bir inisiyatife toplumu hazırlamanın yolunun yoğun bir eğitim sürecinden geçtiğini aktaran Karagözoğlu, bunun için de toplumdaki bireylerin dijital okur yazarlık oranlarının arttırılmasına dikkat çekti.

Karagözoğlu, “Bu bağlamda Kurumumuz da bireylerin dijital okuryazarlığının geliştirilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Dijital okuryazarlık ve veri güvenliğine ilişkin olarak BTK Akademi platformu aracılığıyla ilgili paydaşlara 200’ü aşkın ücretsiz ders ve eğitim materyali sunulmaktadır.  Diğer taraftan, Kurumumuz bünyesinde görev yapan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Türkiye’de gerçekleşen ve gerçekleşmesi muhtemel siber saldırılarla mücadele ederken, yaptığı tatbikatlar ve verdiği eğitimlerle kamu ve özel sektör bazında siber güvenlik ve veri ihlallerine yönelik farkındalık oluşturmaya devam etmektedir.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.