5G ve Ötesi Ortak Lisansüstü Programı Seminer Programları Ankara’da Gerçekleştiriliyor

5G Vadisi Açık Test Sahası faaliyetleri kapsamında 5G ve Ötesi Ortak Lisansüstü Programı (5G OLDP) hayata geçirilmişti. 5G OLDP ile Ülkemizin 5G ve ötesi konularda ihtiyaç duyacağı nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir. 5G Vadisi tarafları olan BTK, Hacettepe, ODTÜ, Bilkent Üniversiteleri, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone işbirliği ile yürütülen Programda yüksek lisans ve doktorasını yapan 40 araştırmacı öğrenci mobil işletmeciler tarafından desteklenmektedir.

Program ile ileri iletişim teknolojileri üzerinde sürdürülebilir yetkinlik oluşturması ve yapılacak tez çalışmalarıyla patentler, projeler, makaleler, girişimci teknoloji firmalar gibi çok çeşitli formlarda çıktıların üretilmesi hedeflenmektedir. Bu amaca riayet etmek üzere 5G OLDP kapsamında araştırmacı öğrencilere yönelik seminer programları düzenlenmektedir. 

Bu kapsamda, 2019-2020 güz döneminde ilk olarak Sn. Shahram MOLLAHSANI tarafından Density-Aware, Energy- and Spectrum-Efficient Small Cell Scheduling konulu ve Sn. Alperen EROĞLU tarafından Density-aware Cellular Coverage Control: Interference-based Density Estimation konulu seminerler Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde gerçekleştirilecektir. 

İlerleyen süreçte ise 5G ve Ötesinde Terahertz Haberleşme, Full Duplex Radio ve Medium Access Control, Yazılım Tabanlı Ağlar ve 5G’de Kullanım Alanları, 5G ve Dikey Sektörlere Etkisi, 5G’de Çekirdek Şebeke, 5G’ye Dönüşüm ve IoT Kullanım Alanları, Özel Şebeke (Private Network) Kullanım Alanları, 5G’de Taşıma Katmanı, 5G ve Ötesi için Yapay Zeka, C-V2X, Bağlantılı Araçlar, 5G Kullanım Senaryoları, Akıllı Dünyaya Hoşgeldiniz, 5G Ağlarda Rastgele Erişim ve 5G Yeni Radyo konularında seminer programları gerçekleştirilecektir.