"YOLDA GİDEN DEĞİL YOL AÇAN" OLMALIYIZ

7.2.2017

Etkinlik Videosu

Dünya Güvenli İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programında konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, internetin getirdiği sosyal ve teknolojik tehditlere karşı Güvenli İnternet Günü’nün “Değişime Katıl: Güvenli İnternet İçin Birlikte Olalım”temasına uygun bir mücadele yürütmek zorunda olduğumuzu belirtti.


BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Dünya Güvenli İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programına katıldı.


BTK merkez binada düzenlenen programa, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, BTK Kurul Üyeleri Celalettin Dinçer, Musa Şahin, Figen Kılıç, ortaöğretim ve lise öğrencileri ile sektörden birçok temsilci katıldı.


Programda “İnternettesin! Güvende misin?” temalı Videonu Çek-Gönder Yarışmasında dereceye giren Ortaöğretim ve Lise öğrencilerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından ödülleri verildi. Ayrıca BTK merkez bina fuar alanında stand açan Vodafone, Turkcell, Türk Telekom, Türksat, Google, Twitter, Facebook, Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Bilişim İnovasyon Derneği Ve Bilişim Garaj Akademisi gibi internet-teknoloji firma standlarında öğrenciler keyifli zamanlar geçirdi.


BAKAN ARSLAN: SORUMLULUKLARIMIZ İNTERNETTE DE DEVAM EDİYOR


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "7 Şubat Dünya Güvenli İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı"nın açılışında yaptığı konuşmada, son yüzyılın en önemli olaylarının başında internetin icadının geldiğini belirterek, internetin herkesin vazgeçilmezi, hayatın olmazsa olmazı haline geldiğini söyledi.


İnternetin artık hayatın her alanında kullanılan davranış kalıplarını, alışkanlıkları değiştiren, nerede olursa olsun her insanı dünya vatandaşı paydasında yeni bir yaşam tarzı oluşturmaya iten bir sektör olduğunu anlatan Arslan, internetin yeni bir kültürel mekân, gerçeklik, özgürlük alanı ve ekonomik bir pazar olarak ortaya çıkmasının, küresel değerlerin, alışkanlıkların hızlı bir şekilde değişmesini de sağladığını kaydederken konuşmasına Bakan Arslan şu şekilde devam etti:  “İnternet sınırsız, hiyerarşinin olmadığı ve yenilikçi olarak nitelenen yapısıyla özellikle gençlerimiz için önemli bir çekim merkezi. İnternet gerçeğini kabul ederken, çocuklarımız üzerindeki etkilerini de kabul etmemiz gerekiyor. Gençlerimiz için internet, özgürlükleri istedikleri gibi kullanabildikleri, gizleyebildikleri kimlikleriyle kendilerini ifade ettikleri ve toplumsal baskılardan uzak herhangi bir sorumluluk taşımadıkları bir mekan gibi gözükebilir. Gerçek hayatta her ne ki suçsa, her ne ki kültürümüzün bir parçası olarak yapılmaması gerekiyorsa, aynı şeylerin burada da yapılmaması gerektiğini özellikle etik açısından bilmemiz gerekir. Yasalar karşısında aynı oranda suç olduğunu, belki ortaya çıkması zaman alabilir ama buna karşı sorumluluğumuzun devam ettiğini bilmemiz gerekir. Normal olarak bir ebeveynin, kendi çocuğunun evin dışında, nerede, kiminle olduğunu bilmesi gerekiyorsa, başıboş ve uçsuz sokaklarda yanlışa düşebilecekleri düşünülüyorsa, aynı şeyin daha fazlasıyla internet ortamında çocukların kontrolsüz şekilde bırakılmasının oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini artık aileler de biliyor."


BTK BAŞKANI SAYAN: HERKESE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR


Güvenli İnternet Günü programının açılış konuşmasını gerçekleştiren BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan şunları söyledi: “2009 yılından bu yana çeşitli etkinliklerle kutlanan Güvenli İnternet Gününün bu seneki teması; “Değişime Katıl: Güvenli İnternet İçin Birlikte Olalım” Bu temadan hareketle, şunu çok açık ve net bir şekilde belirtmeliyim ki mevcut durumu daha iyiye götürmemiz için kamuya, özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarına, bireylere ve ebeveynlere önemli görevler düşüyor. Bugün burada bütün paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliği, bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz.


GENÇLERİMİZİN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK


“Biz hem bugünün önemi hem de güvenli internet merkezimizin açılışı sebebiyle ortaokullar ve liseler arası "İnternettesin! Güvende misin" mottolu bir çek-gönder video yarışması düzenledik. Yarışmaya yurdun dört bir yanından yüzlerce katılım oldu. Dereceye giren kardeşlerimiz de aileleri ve öğretmenleriyle şu an bu salondalar. Hem bütün katılanlara hem de dereceye giren kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. Birlikte seyredeceğiz ama şimdiden videolarının çok ilham verici olduğunu söylemeliyim. İnsanımızın ve gençlerimizin gerçekten potansiyeli çok yüksek. Bu potansiyeli değerlendirmek, bu potansiyele hizmet etmek bizim başlıca görevimiz.”


AKN AŞAMALI OLARAK KALKACAK


Günümüzde teknolojik gelişmeler ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla beraber internet erişim hızının önemli bir parametre haline geldiğini belirten Sayan, “Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulanan paketlerde, sunulan kota miktarına ulaşıldığında, AKN sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönünde gelen talep ve şikâyetleri değerlendirerek gerek mobil, gerekse sabit internette AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirme kararı aldık.   Alınan karar ile AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirledik. Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKN’li tüm paketlerde, AKN seviyesine ulaşıldığında indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmaktaydı. Tarafımızdan yapılan düzenleme ile paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi. Bu iyileştirme, 1 Mayıs 2017’de uygulamaya geçecek.  Ayrıca AKN’li paketlerde 02.00-08.00 saatleri arasındaki internet kullanımları AKN’ye dâhil edilmeyecek ve anılan saatlerde internet kullanımlarında hız AKN paket lansmanında duyurulan hızda olacak. Söz konusu saat uygulaması da 1 Mayıs 2017’de başlayacak. AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son bulacak.” dedi.


 İNTERNETTE İSTEK DIŞI ABONELİKLER SON BULACAK


Son zamanlarda, vatandaşların internette gezinirken herhangi bir sayfayı tıkladıklarında veya reklam sayfasını kapatırlarken istenmeyen hizmetlere abone olabildiği ve bu hizmetler için faturalarına yüksek tutarlar yansıtıldığı yönündeki tüketici şikâyetlerini değerlendirerek katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerine aboneliklerle ilgili düzenlemeler yaptıklarını anlatan Sayan şöyle konuştu: “Abone olma veya tekil içerik satın almada, tüm süreçlerde şeffaflığın sağlanması, abonenin hizmet koşulları ve ücretler konusunda açık şekilde bilgilendirilmesi, satın alma iradesinin ispatlanabilir şekilde verilebilmesine imkân sağlayacak olan bu düzenlemenin, istek dışı aboneliklerin engellenmesi için işletmecilere yükümlülükler getirdiğini ve tüketicilerin mağduriyet yaşamasının önüne geçileceğini ifade etmeliyiz.


Düzenleme ile beraber istek dışı abonelikler son bulacak. Bu konudaki şikâyetlerin, abone olunan işletmeci tarafından çözüme kavuşturulması veüçüncü taraflara yönlendirilmemesi için kurallar belirledik. Yapılan düzenlemede, internet, mobil internet/WAP, SMS veya arama/aranma yöntemleri ile katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerinde her bir yöntem bazında, satın alma ve iptal süreçlerinin detaylandırıldığı düzenleme oldukça önemli.Aboneler istediklerinde, hatlarını mobil ödemeye veya katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerine kapatabilecekler. Söz konusu işlem için çağrı merkezlerini aramaları veya işletmeciye yazılı başvuru yapmaları yeterli olacak. Düzenlemenin yürürlük tarihi, işletmecilerin teknik uyumluluk gerekleri de değerlendirerek 30 Haziran 2017 olarak belirledik.”


İNTERNET DOĞRU KULLANILDIĞINDA FAYDALI


Dünyada internet kullanım yaşının 7’ye indiğini, 9-16 yaş arasındaki çocukların internette en fazla zaman geçiren grubu teşkil ettiğini, bu verilerin dahi tek başına gençlerimizin güvenli bir internet kullanması için gayret etmemize kâfi olduğunu ifade eden Sayan, “İnternet doğru olmayan amaçlarla kullanıldığında; Nefret söylemi, ırkçılık, İslamofobi gibi düşüncelerin yayılmasında, terörün propagandasının yapılmasında ve teröre taraftar toplamada, çocukların ve gençlerin ruhsal gelişimini yanlış yönde etkileyecek içeriklerin yayılmasında etkin bir araç olma özelliğine sahip. Bu riskler hasebiyle siber ortamda kişilere, kurumlara ve devletlere saldırılar yapılabiliyor.


İnternetin doğası gereği “adem-i merkeziyetçi” bir yapısı bulunmakta ve siber ortamdaki tüm bu kötülüklerle mücadele zorlaşmaktadır. Bu mücadelede tek bir tarafın veya aktörün çabaları yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple internetin geleceği için siber ortamın getirdiği sosyal ve teknolojik tehditlere karşı mücadelede tüm aktörlerin desteği gerekmektedir. Bu noktada Güvenli İnternet Günü’nün “Değişime Katıl: Güvenli internet için birlikte olalım.” temasına da uygun bir mücadele yürütmek zorundayız.” şeklinde konuştu.


YOLDA GİDEN DEĞİL YOL AÇAN OLMALIYIZ


BTK olarak hedeflerin gençlerin interneti etkin bir şekilde kullanabilmeleri ve fırsatlardan faydalanabilmeleri olduğunu anlatan Sayan gençlere şöyle seslendi:

“Genç arkadaşlarım!

Her alanda olduğu gibi internette de edilgen olmaktan çıkıp etken olma zamanımız geldi ve geçiyor. Binlerce yıl tarihe yön vermiş bir milletin evlatları olarak artık:

"İçerik izleyen değil, içerik üreten" olmalıyız."Yolda giden değil yol açan" olmalıyız."tarihe yazılan değil, tarih yazan" olmalıyız...Bize atalarımızdan kalan en büyük miras, dna'larımızda taşıdığımız bu kodlardır. Aynı kodların bize öğrettiği medeniyet felsefemizle, insaniyet bakımından adeta bir çeşit "karanlık çağ" yaşayan bu dünyaya, "aydınlık bir çağ" kapısını ancak bu şekilde açabiliriz.


38 İLİMİZDE 300’E YAKIN EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİK


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından; internetteki zararlı içeriklerden aile ve çocukları korumayı amaçlayan “Güvenli İnternet Hizmeti” uygulamasının tüm internet kullanıcılarının hizmetine sunulduğunu hatırlatan Sayan, “Ayrıca, Kurumumuz bünyesinde “İnternetin Bilinçli, Güvenli ve Etkin Kullanımı” konularında çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda, 38 ilimizde öğrenci, eğitici ve ebeveynlere yönelik 300’e yakın eğitim semineri düzenlenmiştir. Bu seminerlerde 40.000’in üstünde katılımcıya ulaşılmıştır.


Milli Eğitim Bakanlığı ile BTK arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde; MEB 2013 Hizmet içi Eğitim Planı kapsamında “FATİH Projesi, BT ve İnternetin Bilinçli, Güvenli Kullanımı” eğitimi seminerleri gerçekleştirilmiştir. 81 ilde görevli FATİH Projesi’nden sorumlu eğitici formatör öğretmenlerden oluşan 400 öğretmen ve 160 eğitim yöneticisine eğitimler verilmiştir. Bu kapsamda, eğitime katılan öğretmenler bulundukları illerde yaklaşık 80.000 öğretmene internetin bilinçli ve güvenli kullanımı konusunda eğitim vermişlerdir. Ayrıca bugüne kadar 5 milyonun üzerinde bilinçlendirme dokümanı ücretsiz olarak dağıtılmıştır.” dedi.


SAYAN, GENÇLER VE AİLELERİNE TAVSİYELERDE BULUNDU


Çocuklarımızın güvenliğinin her şeyden daha önemli olduğunun altını çizen Sayan, çocuk ve gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

“1.İnternetin erişim, iletişim ve içerik imkanlarından olabildiğince faydalanın. İnternet teknolojilerinin getirmiş olduğu fırsatları kaçırmayın.

2.Başkalarını incitici ve rahatsız edici davranışlardan sakının.

3.Başkalarının internette sergilediği hoşunuza gitmeyen davranışlara karşı hoşgörülü olun, gerekirse ilgili kişiyi onu küçük düşürmeden ve özel bir iletişim kanalı ile uyarın.

4.İnternette ve özellikle sosyal medyada başkalarına karşı her zaman kibar bir dil kullanın ve saygılı davranın.

5.Gerçek hayatta başkalarına karşı söyleyemeyeceğiniz veya söylenmesi uygun olmayan sözleri, internette de söylemeyin. Çünkü gerçek hayatta suç olan her şey internette de suçtur.

6.İnternette ileride pişman olabileceğiniz ve sizi olumsuz etkileyebilecek paylaşımlar yapmayın.

7.İnternette okuduğunuz her bilginin kaynağını araştırın; yani internette sadece sörf yapmayın gerektiğinde dibe dalın.

8.Doğruluğundan emin olmadığınız hiçbir bilgiyi internette paylaşmayın. Gerekirse farklı kaynaklardan araştırma yapın ve eleştirel olun.

9.İnternette kişisel bilgilerinizi koruyun, çevrimiçi gizliliğinize ve güvenliğinize özen gösterin.”


SİBER GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİNİN YERLİ VE MİLLİ OLMASI KAÇINILMAZ


Siber atakların bu yıl yüzde 55 oranında artacağının tahmin edildiğini belirten Sayan, “Hâlihazırdaki siber tehditlerin boyutunun kritik altyapılar düşünüldüğünde; siber ortamda sunulan kamu hizmetlerini kesintiye uğratarak kişilerin ve tüm toplumun can ve mal güvenliğine zarar verecek seviyede olduğunu görüyoruz. Eğilim, önümüzdeki yıllarda bu tehditlerin giderek artacağı yönündedir. Dolayısı ile siber güvenlik çözümlerinin yerli ve milli olması kaçınılmaz bir gerekliliktir. Yerli yazılım sanayimiz oldukça gelişmiş bir işgücüne sahiptir. Yazılımcılarımız son zamanlarda yurt içine ve yurt dışına önemli üretimler yapmaktadırlar. Yerli yazılım ihtiyacının karşılanması ve yazılım ihracatının artırılması önümüzde önemli bir hedef olarak durmaktadır. Bu alanda herkesin her kesimin yapacağı şeyler var. Üretimde, güvenlik önlemi almakta ısrar etmeliyiz; lisanssız yazılım asla kullanmamalıyız. Kaynağı belli olmayan yazılımlardan da uzak durmalıyız.


Türkiye, siber güvenlik konusunun önemini bilerek dünyada ilk düzenlemeyi yapan ülkeler arasındadır. Siber Güvenlik Kurulu üst düzey bir mekanizmadır ve hazırladığı Strateji ve Eylem Planları neticesinde USOM’a bağlı olarak SOME’ler çalışmaları sürdürülmektedir. Son zamanlarda tüm dünyada siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç artıyor. Dünyada 2 milyon civarında,Türkiye’de de en az 15-20 bin civarında siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var. Siber güvenlik tabii ki yalnızca siber güvenlik uzmanı ile sağlanamaz ancak iyi yetişmiş eleman oldukça elzemdir. Biz BTK olarak bu alanda çalışmalar yapıyoruz ve çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de çokça konuşulan bir yarışma düzenledik. Bu yarışmaya 25.000’in üzerinde talep oldu. Bu zorlu yarışta dereceye giren arkadaşlarımızı önümüzdeki günlerde açıklayacağız.” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır