WTSA-16'DA YERİMİZİ ALDIK

9.11.2016

Dr. Ömer Fatih Sayan'ın Başkanlığındaki heyet, 
Tunus'ta yapılan WTSA-16'ya katıldı ve bir dizi görüşme yaptı.

Türkiye, WTSA -16’da ITU-T Çalışma Gruplarının Yönetimine Seçildi

 

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği(ITU) Telekomünikasyon Standardizasyon Sektörünün (ITU-T) çalışma metod ve usullerini kabul etmek, ITU-T'nin genel politikalarını belirlemek ve gündemindeki diğer hususları değerlendirmek üzere 4 yılda bir toplanan Dünya Telekomünikasyon Standardizasyon Genel Kurulu (WTSA-World Telecommunication Standardization Assembly), 25 Ekim-3 Kasım 2016 tarihleri arasında Tunus’ta gerçekleştirildi. Genel Kurul'un hemen öncesinde 24 Ekim 2016 tarihinde, standardizasyon çalışmalarının güvenlik, mahremiyet ve güven konularına nasıl entegre edilebileceği konusunu tartışmak üzere Küresel Standartlar Sempozyumu (GSS-Global Standards Symposium) düzenlendi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) WTSA-16’ya Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Başkanlığında Kurul Üyeleri Celalettin Dinçer ve Figen Kılıç’ın yanı sıra Daire Başkanları ve uzmanların da yer aldığı üst seviyeli bir heyetle katıldı. WTSA-16 Türkiye Heyetinde ayrıca, Türk Telekom Grubu, Turkcell ve Ericsson temsilcileri de yer aldı. 

ITU-T’nin Çalışma Gruplarının (Study Groups) Başkan ve Başkan Yardımcılarının da belirlendiği WTSA sırasında, “Hizmet Sunumunun İşletimsel Boyutları ve Telekomünikasyon Yönetimi-Operational Aspects of Service Provision and Telecommunications Management” konusunda çalışan 2 numaralı Çalışma Grubunun Başkan Yardımcılığına, BTK Kurum Başkan Yardımcısı V. ve Tüketici Hakları Dairesi Başkanı V. Aysel KANDEMİR, "Güvenlik-Security" konusunda çalışan 17 numaralı Çalışma Grubunun Başkan Yardımcılığına BTK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı V. Gökhan EVREN ve "Performans, Hizmet Kalitesi (QoS) ve Tecrübe Kalitesi (QoE)" konusunda çalışan 12 numaralı Çalışma Grubunun Başkan Yardımcılığına da Türk Telekom Çekirdek Taşıyıcı Şebeke Kalite Güvence Grup Müdürü Mehmet ÖZDEM seçildi. 

BTK Heyeti WTSA -16 Esnasında Önemli Görüşmeler Gerçekleştirdi
Tunus Telekomünikasyon komisyonu (INTT) ile ilişkiler güçlendiriliyor
BTK heyeti, Genel Kurul esnasında birçok görüşme gerçekleştirdi. Dr. Sayan başkanlığındaki BTK heyeti ilk olarak ev sahibi Tunus’un Telekomünikasyon Komisyonu (INTT) Başkanı Pr. Hichem Besbes ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Tunuslu ve Türk heyetler, iki idare arasında 2013 yılında imzalanmış olan Mutabakat Zaptı çerçevesinde ilişkilerin güçlendirilmesi ve bilgi ve tecrübe paylaşımlarının sürdürülmesi hususlarında mutabakata vardı. Ayrıca, ülkemiz ve Tunuslu operatörler arasında yaşanan uluslararası dolaşım ücretleri problemlerinin aşılabilmesi için, ilgili tarafların ortak bir platformda bir araya gelmeleri hususunda fikir beyanında bulunuldu.

WTSA Başkanı Moktar Mnakri ile Görüşme
WTSA’nın Tunuslu Başkanı Moktar Mnakri ile de bir araya gelen BTK Heyeti, Tunus’un ITU çalışmalarına olan katkıları ve WTSA’nın başarılı organizasyonu nedeniyle teşekkürlerini iletti. Heyetimiz tarafından, ülkemizin ITU çalışmalarını çok önemsediği ve bu çerçevede ITU-T Çalışma Gruplarının Başkan Yardımcılıklarına ülkemizden üç aday gösterildiği hususlarının altının çizildiği görüşmede; WTSA Başkanı da, ülkemizin Genel Kurul’a böyle üst seviyeli ve geniş katılımlı bir heyetle iştirakinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mnakri, ülkemizin Çalışma Gruplarındaki şansının yüksek olduğunu ve önümüzdeki dört yıl boyunca bu çalışmalarda etkin ve başarılı olacağımıza inandığını ifade etti.

ITU-T Direktörü Dr. Chaesub Lee'yi ziyaret

Kurul Başkanı Dr. Sayan ile Kurul Üyeleri Celalettin Dinçer ve Figen Kılıç’ın da yer aldığı BTK Heyeti, son olarak ITU-T Direktörü Dr. Chaesub Lee’yi ziyaret etti. Görüşmede BTK’nın ITU-T çalışma alanlarındaki faaliyetleri hakkında bilgiler paylaşıldı. Bu kapsamda, 5GTR Forumu ve ülkemizin 5G vizyonu hakkında bilgiler aktarıldıktan sonra, siber güvenlik ve gizlilik alanındaki çalışmalar değerlendirildi. Bu çerçevede BTK ile Güney Kore’nin ilgili kurumları arasında 5G ve siber güvenlik alanında yürütülen işbirliği çalışmaları hakkında da bilgi verilen Dr. Lee, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek olan 5G TR Forumlarından birinde yer almaktan memnuniyet duyacağını dile getirdi. ITU-T Direktörü Dr. Chaesub Lee, ülkemizce ITU-T Çalışma Gruplarının Başkan Yardımcılıkları için üç aday gösterilmiş olmasından dolayı heyetimize tebriklerini iletip, önümüzdeki dönemdeki ITU çalışmalarında ülkemizin daha etkin bir şekilde temsil edilmesinin önemine dikkat çekti. 


Tunus Büyükelçimiz Ömer Faruk Doğan ve Tunus Fahri Konsolosu Tarak Cherif ile bir araya Gelindi
WTSA-16 Türkiye heyeti, Tunus Büyükelçimiz Ömer Faruk Doğan ve ülkemizin Tunus Fahri Konsolosu Tarak Cherif ile bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Büyükelçi Doğan, Tunus’a atanmasının ardından misafir ettiği ilk resmi heyetin, ülkemizin WTSA heyeti olduğunu ifade ederek, Tunus ile ülkemiz arasında bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki ilişkilerde ihtiyaç duyulacak her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır