SAYAN: “ULAK, 5G VİZYONUNUN TEMEL TAŞI OLACAK”

1.3.2017

Teknoloji dünyasının devlerinin katıldığı Mobil Dünya Kongresi'nde Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK için operatörlerle sipariş sözleşmesine imza atan Sayan, “ULAK, 5G vizyonunun temel taşı olacak.” dedi.

 

Teknoloji dünyasının devleri bu yıl Barselona’da Mobil Dünya Kongresi (MWC) vesilesiyle bir araya geldi. Kongreye katılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanımız Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan, kongrede 29 firmayla yer alan Türkiye'nin, ilk defa bu kadar büyük katılımla Mobil Dünya Kongresi’ne katıldığını ifade etti.

 

ULAK, 5G VİZYONUNUN TEMEL TAŞI OLACAK


Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, yerli baz istasyonu ULAK'ta ilk resmi siparişlerini Mobil Dünya Kongresi'nde verdi. Dünya Mobil Kongresi için Barselona'ya gelen operatörler, ASELSAN ile masaya oturarak, ULAK satış sözleşmesine imza attı. Sözleşmeyi; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, BTK, ASELSAN, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile operatörler imzaladı.

 

Mobil Dünya Kongresi'nde Türkiye'nin ilk yerli baz istasyonu ULAK için operatörlerle sipariş sözleşmesi imzaladıklarını belirten Sayan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yerli üretim konusundaki teşvikleriyle ciddi adımlar atılması yönünde hedef belirledik. ULAK, 5G vizyonunun temel taşı olacak.” dedi.

 

TÜRKİYE YERLİ ALTYAPISINI ÜRETEN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ


4,5G'de yerlilik oranlarıyla ilgili kademeli geçiş olacağını ve bu konuda taviz verilmeyeceğini ifade eden Sayan, “Türkiye'deki yerlilik oranları ve Ar-Ge'deki yükümlülükleri yerine getirmek için global üreticiler ve operatörlerle işbirliği yaptık. Türkiye sadece pazar olmaktan çıkıp, yerli altyapısını üreten bir ülke haline geldi.” dedi.

 

5G'Yİ KULLANAN İLK ÜLKELERDEN BİRİ OLACAĞIZ


Türkiye'nin 5G'yi kullanan ilk ülkelerden biri olacağını aktaran Sayan, "5G'ye geçişi, hızlı bir şekilde sağlayacağız. Yetkilendirmeleri de 5G'ye uyumlu hale getireceğiz." dedi.

 

4,5G yerlilik oranlarının sağlanması amacıyla operatörlerin, Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK başta olmak üzere birçok yazılım ve donanımla bu şartın yerine getirilmesine yönelik çalıştıklarını bildiren Sayan,“Yerlilik oranlarıyla ilgili kademeli geçiş olacak. Bu konuda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan'ın da dile getirdiği gibi kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Bunu, sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Operatörlerin önünde hiçbir engel olmaması konusunda çalışıyoruz. Yerli üretim yapan firmalara çağrıda bulunuyoruz, yerli çözümlerini BTK'ya bildirsinler ki biz de operatörlerin bunları kullanması için gerekli çalışmaları yapalım." diye konuştu.

 

16 NİSAN’DA KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN KRİZ MERKEZİ KURACAĞIZ


16 Nisan'da yapılacak referandumda haberleşmenin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde yapılması için gerekli çalışmaları operatörler vasıtasıyla yaptıklarını dile getiren Sayan, "Tüm seçim dönemlerinde olduğu gibi referandum sürecinde de iletişimin kesintisiz sağlanması için kriz merkezi kuracağız. Bugüne kadar kayda değer bir olay yaşanmadı, bu seçimde de yaşanmaması için gereken önlemleri alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır