NİJER-TÜRKİYE BİT FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

8.2.2018

“Nijer-Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Forumu”, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Nijer Telekomünikasyon ve Posta Düzenleyici Kurumu  (ARTP) tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

 

8 Şubat 2018 tarihinde Nijer’in Niamey kentinde düzenlenen Nijer-Türkiye BİT Forumu’na, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve BTK Kurul Üyeleri; Celalettin Dinçer, Musa Şahin, Figen Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, Nijer Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo katıldı. Forum’da Nijer tarafı, iki Bakan, ARTP Başkanı ve üst düzey yetkililerle temsil edildi.

 

Forumun açılışında konuşan BTK Başkanı Sayan, dost ve kardeş ülke Nijer ile bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki ilişkilerin güçlendirilmesi yolunda önemli bir adım olarak görülen “Nijer-Türkiye Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Forumu"nu gerçekleştirmek üzere Niamey’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Sayan, BTK olarak ülkelerle ikili ve çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini, bu kapsamda elektronik haberleşme ve posta sektörü ile ilgili ülkeler arasında bilgi ve deneyim paylaşımını içeren mekanizmalar oluşturulması amacıyla 30’u aşkın ülkedeki muadil kurumla mutabakat zabıtları imzaladıklarını belirtti. Forumda ARTP Başkanı Aichatou Habibou Oumani Bety, Nijer Cumhuriyeti Posta, Telekomünikasyon ve Dijital Ekonomi Bakanı Sani Maigochi ve Türkiye’nin Nijer Büyükelçisi Hüseyin Özdemir’de kısa birer konuşma yaptı.

 

Açılış oturumunu takiben 3 ayrı oturum halinde gerçekleştirilen Forum’da sırasıyla “Telekomünikasyon Alanında Altyapı Sorunları ve Çözüm Önerileri”, “Mobil Genişbantta Yeni Yatırımların Teşviki İçin Düzenleyici Yaklaşımlar” ve “Türkiye BİT Sektöründe Güncel Uygulamalar” konu başlıkları ele alındı. Oturumlarda BTK ve ARTP’den konuşmacıların yanı sıra, Türkiye ve Nijer elektronik haberleşme sektörü temsilcileri tarafından sunumlar yapılarak, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu.  


Ayrıca BTK ile Nijer’deki muadili arasında 2012 yılında imzalanmış olan mevcut mutabakat zaptı, değişen koşullara göre gözden geçirilerek tadil edildi ve Nijer-Türkiye BİT Forumu esnasında BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile ARTP Başkanı Aichatou Habibou Oumani Bety tarafından imzalandı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır