GÜÇLÜ OLMAK BİLGİYİ ÜRETMEKTEN GEÇER

11.9.2017

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Günümüzün en önemli güç kaynağı olan enformasyon ve bilgi teknolojileri konusunda üreten değil tüketen konumundayız. Bu durum bizi, millî güvenliğimiz başta olmak üzere, birçok açıdan kırılgan hâle getiriyor” dedi.

 

“İSLAM MEDENİYETİ, İLİM VE İRFAN MEDENİYETİDİR”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı olarak İstanbul Zirvesinde aldıkları kararı hayata geçirdikleri bu günde İslam dünyası adına çok önemli bir adım attıklarına işaret ederek şunları söyledi: “Zira bizler, ilk emri ‘ikra’ yani ‘oku’ olan, ‘beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi’ tavsiye eden bir dinin müntesipleriyiz. İslam medeniyeti, özünde bir ilim ve irfan medeniyetidir. Müslümanların dünya siyasetine yön verdikleri dönem, aynı zamanda bilginin, ilmin, yeniliğin de merkezi oldukları dönemdir. Ne zamanki Müslümanların hayatında okuma, ilim tahsil etme, araştırma, sorma, sorgulama ikinci plana düşmüştür, işte o zaman gerileme ve çöküş de başlamıştır.”

 

BİLGİYİ TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLMALIYIZ

 

Bugün İslam dünyasındaki nüfusun yüzde 55’inin okuma-yazma bilmediğine, OECD ülkelerinde millî gelirden eğitime ayrılan payın ortalaması yüzde 5,2 iken, İslam dünyasında bu oranın yüzde 1’i dahi bulmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En başarılı çocuklarımızı, en parlak beyinlerimizi, Batılı kurumlara ve ülkelere kaptırıyoruz. Günümüzün en önemli güç kaynağı olan enformasyon ve bilgi teknolojileri konusunda üreten değil tüketen konumundayız. Bu durum bizi, millî güvenliğimiz başta olmak üzere, birçok açıdan kırılgan hâle getiriyor” dedi.

 

SİBER SUÇLARA KARŞI HUKUKİ VE TEKNİK ALTYAPIMIZI GÜÇLENDİRMELİYİZ

 

Hızlı, erişilebilir, bilinçli ve güvenli internetin; birey, toplum, devlet, ticaret ve ekonomi açısından vazgeçilmez olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bununla birlikte internetin ve sosyal medyanın, İslam düşmanlığının aracı olma yanında DEAŞ, El Kaide, FETÖ gibi terör örgütleri tarafından etkin şekilde kullanıldığını da biliyoruz. Bu çerçevede, siber suçlara karşı hukuki ve teknik altyapımızı güçlendirmeliyiz. Yaptıkları her eylemle insanlığa ve İslam’a büyük zararlar veren eli kanlı çetelerin, değerlerimizin içini boşaltan akımların gençlerimizi, dolayısıyla geleceğimizi çalmasına asla müsaade etmemeliyiz” şeklinde konuştu.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır