DAHA GÜVENLİ BİR İNTERNET İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRMEKTEYİZ

6.2.2018

Güvenli İnternet Günü 2018 etkinliğinde konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak daha güvenli bir internet için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürmekteyiz” dedi.

 

"Daha İyi Bir İnternet Seninle Başlayacak: Değerlerine Sahip Çık" ana temasıyla BTK merkez binada düzenlenen etkinliğine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz, ortaöğretim ve lise öğrencileri ile sektörden birçok temsilci katıldı.

 

İNTERNET GÜVENLİĞİ KÜRESEL BOYUTTA İŞ BİRLİĞİ GEREKTİRİYOR

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Güvenli İnternet Günü 2018" etkinliğinde yaptığı konuşmada, internet güvenliğinin önemine değindi. İnternette güvenlik olmadan ekonomik ve toplumsal güvenliğin sağlanamayacağına dikkati çeken Arslan, bu kapsamda, "Daha İyi Bir İnternet Seninle Başlayacak: Değerlerine Sahip Çık" ana temasıyla düzenlenen etkinliklerin önemine işaret etti. Arslan, "İnternetiniz güvenli olmazsa hak ve özgürlüklerinizin de güvenliğinden bahsedemezsiniz. Sanal hayatın gerçek hayatın akışını belirlediği bir dünyada yaşıyoruz." diye konuştu.

Arslan, internet güvenliği konusunun küresel boyutta iş birliği ve mücadele gerektirdiğini belirterek, "İnternetiniz güvenli olmazsa hak ve özgürlüklerinizin de güvenliğinden bahsedemezsiniz." dedi.

 

"DOĞRULARI ÇARPITMAK İSTEYENLERE İZİN VEREMEYİZ"

 

Gençlerin internetin getirdiği fırsatlardan yararlanırken değerlerine sahip çıkması gerektiğine dikkati çeken Arslan, şunlar kaydetti: "Zeytin Dalı Harekatı ile biz sınırlarımız dışındaki sivillerin güvenliğini sağlarken ve Suriyeli misafirlerimizin ülkelerine geri dönebilmesi adına oraları teröristlerden temizlemeye çalışırken, birileri de ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bulunduğumuz coğrafyada huzur olmasını istiyoruz. Haklılığımız ortada ancak bunu anlamak istemeyenler ve terör örgütlerini destekleyenler doğru bilgileri çarpıtma peşindeler. Biz oradaki sivil insanların hayatına kastedenlerle, onları topraklarından, yurtlarından edenlerle mücadele ediyoruz. Gençlerimizden bu konuda uyanık ve hassas olmalarını, sanal ortamda hassasiyetle doğru bilgileri paylaşmalarını ve beğenmelerini istiyoruz. Mehmetçik'imiz insanlık adına canını feda edip şehit olmaya giderken, doğruları çarpıtmak isteyenlere izin veremeyiz."

 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşen evlatlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar dileyerek konuşmasına başladı.

 

DAHA GÜVENLİ BİR İNTERNET İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Bu gün yaklaşık 130 ülke ile birlikte “Daha iyi bir internet seninle başlayacak: Değerlerine sahip çık!" temasıyla Güvenli İnternet Gününü kutladıklarını, Bilgi Teknolojileri Kurumu olarak daha güvenli bir internet için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini belirten Sayan, “2011 yılında İnternet kullanıcılarının tercihine sunduğumuz tamamen ücretsiz olan Güvenli İnternet Hizmeti bu gün 6 milyona yakın kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. 2017 yılında Güvenli İnternet Hizmeti 7. Yıl lansmanı Kurumumuzda gerçekleşmiştir. 2017 yılında faaliyete geçirdiğimiz Güvenli İnternet Merkezi bünyesinde sadece son 3 ayda bile internetin bilinçli ve güvenli kullanımı noktasında 7500 öğrenci, eğitimci ve aileye ulaşarak eğitimler verdik. Bu konuda dağıttığımız broşür ve bilgilendirme kitapçıklarının sayısı son 3 ayda 10.000’e ulaşmış durumdadır.” şeklinde konuştu.

 

GÜVENLİ İNTERNET TIRI VE İNTERNET YARDIM HATTI HİZMETE SUNULDU

 

2017 yılı Güvenli İnternet Günü etkinliklerinden bu yana geçen 1 yıllık sürede bile BTK olarak internet ile ilgili pek çok ilerleme kat ettiklerini anlatan Sayan şunları söyledi: “Güvenli İnternet Tırı Projesini 2017 yılı içerisinde tamamladık. Bu proje ile teknolojiye ulaşma fırsatı kısıtlı olan çocuk ve gençlerimizin teknoloji deneyimleri yaşayacakları bir platform yaratmak, teknolojinin fırsatlarını özellikle teknolojiden uzak çocuk ve gençlere göstermek, internet ve teknoloji ile iç içe olan çocuklara da internetin bilinçli ve güvenli kullanımına ilişkin farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır. İnternet Bilgi İhbar Merkezine gelen aramalardan ve Kurumumuza yapılan başvurulardan, ailelerin özellikle çocukları için internetin farklı alanlarına ilişkin konularda yardım istedikleri ve internet risklerine karşı bilinçlendirilme ihtiyacında oldukları anlaşılmıştır. Başta ebeveynler olmak üzere tüm vatandaşlarımızın internet ortamında karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek,  yardımcı olmak için İnternet Yardım Hattı (https://internetyardim.org.tr/) web portalını hizmete sunduk. İnternet Yardım Hattı web portalında, internetin bilinçli, etkin ve güvenli kullanımı kapsamında 10 ayrı konu başlığı altında içerikler oluşturulmuştur. Bu içerikler çevresinde kullanıcıları bilinçlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca, ilgili Bakanlıklarla yapılan ve yapılacak protokoller doğrultusunda; İnternet Yardım Hattına vatandaşlardan gelen talepler, paydaş Bakanlıklar ile koordineli şekilde sonuçlandırılacaktır.”

 

DİJİTAL OYUNLARI DERECELENDİRECEK BİR KURULUŞA İHTİYAÇ VAR

 

BTK olarak “dijital oyunlar” temalı “Uluslararası Çocuk ve Bilgi Güvenliği Etkinlikleri” gerçekleştirdiklerinin hatırlatan Sayan, “Etkinlikler, çocuklar için kodlama eğitimi, çocuk ve aileler için güvenli internet eğitimi ve dijital oyunların tüm yönleri ile tartışıldığı çalıştaylar ve sempozyumlar şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalıştay çıktıları dijital oyunları birçok yönü ile ele almıştır.  Hem yerli oyun sektörünün pazar hacminin artırılması, nitelikli oyun sayısının artırılması, hem oyunların oyunlaştırma yolu ile eğitimde kullanılabilmesi hem de oyunlardaki olumsuzluklara karşı mücadeleler ele alınarak dijital oyunlar oldukça geniş kapsamlı irdelenmeye çalışılmıştır. Türkiye’de dijital oyunların özellikle yaş aralığına göre değerlendirme ve sınıflandırmasını yapabilecek uzmanlaşmış bir birim ya da konuya ilişkin oluşturulmuş bir mevzuat bulunmamaktadır.

 

Dijital oyunları derecelendiren yurtdışı kurumlar bulunmaktadır.  Bu kurum ve kuruluşlar oyunlardaki şiddet, kumar ve müstehcenlik gibi çeşitli alt kırılımlarda oyunları yaş aralığına göre derecelendirmektedir. Bu yüzden, Türkiye’nin ya bu kurumlara entegrasyonu sağlanarak Türkiye’de oynanan oyunların Türk aile yapısı da gözetilerek ve bu kurumların derecelendirme sistemleri esas alınarak derecelendirilmesinin yapılması gerekliliği belirtilmiştir. Hatta Türkiye’de derecelendirme yapacak bir kuruluşun kurularak veya bu konuda bir STK’nın desteklenerek uluslararası normlar çerçevesinde derecelendirmenin yapılması ve bu kuruluşun dijital oyunlar ile ilgili her türlü yardım ve bilinçlendirme çalışması yürütmesi gerekmektedir” dedi.

 

BİLİNÇLENDİRME KONUSUNDA SEKTÖR İLE İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEKTEYİZ

 

Bilinçlendirme konusunda sektör ile de yakından işbirliğini sürdürdüklerinin altını çizen Sayan, “Samsung Elektronik ile siber zorbalığa karşı “Siber Zorba Olma! #farkına var” hareketini başlattık. Kamuoyu tarafından da büyük ilgi gören kampanya pilot 20 okul ile başlayacak. Eğitimlerde çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı farkındalıklarının ve kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılıklarının artması hedeflenmektedir. Ayrıca Facebook, Habitat Derneği ile birlikte Türkiye’deki kullanıcı kitlesinin çevrim içi emniyet konusundaki farkındalığını artırmak için bir proje başlatmıştır. Sosyal paylaşım sitesi, “Kontrol Bende” adını taşıyan ve Kurumumuz tarafından da desteklenen program kapsamında internetin güvenli kullanımına ilişkin eğitimler verilecektir. İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımına ilişkin diğer önemli projelerimizden biri de Ülkemiz genelinde teknoloji ve internet kullanımı farkındalığını ölçmek için kapsamlı bir saha çalışması yürütülmesidir.” ifadelerini kullandı.

 

GENÇLERİMİZDEKİ POTANSİYELİ AÇIĞA ÇIKARMALIYIZ

 

Bu yıl ki etkinlikler BTK ve ülkemiz açısından daha da farklı bir anlam taşıdığını vurgulayan Sayan şöyle konuştu: “Dünyada ve ülkemizde bu sene “Daha İyi Bir İnternet Seninle Başlayacak: Değerlerine Sahip Çık” teması ile kutlanan etkinlikler çerçevesinde öğrencilere yönelik bir kutu oyunu yarışmasını Bahçeşehir Üniversitesi’nin destekleriyle gerçekleştirdik. İlköğretim ve lise öğrencilerine yönelik yaptığımız bu yarışma etkinlik teması çerçevesinde oluşturulmuştur. Fiziksel oyun tasarımı zor bir iş olduğu için tahminimizin çok üstünde başvuru aldık. Yüzlerce proje ile öğrencilerimiz yarışmaya katıldı. Her gün yarışmaya dair onlarca telefon aldık. Bu sayede öğrencilerimizin oyunlarına ilişkin çektikleri videolar da ne kadar güzel işler çıkarabileceklerini gördük. Yarışamaya katılan tüm öğrencilerimizi ayrıca tebrik eder ve katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Türkiye’de yürütülen bilinçlendirme çalışmalarına bakıldığında ise bu konuda yurtdışı örneklerinin aksine kamu kurumlarının sivil toplum kuruluşlarına göre daha aktif oldukları göze çarpmaktadır. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarının ve sektörün daha çok sorumluluk almaları gerekmektedir.”

 

Sayan, konuşmasına Güvenli internet Günü etkinliğine katılan başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan olmak üzere herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

 

Konuşmaların ardından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz tarafından kutu oyunu yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Dünya Güvenli İnternet Günü etkinliği çeşitli atölye ve eğitim çalışmalarıyla gün boyu devam etti. Gençler ve çocuklar BTK Deneyim Merkezi’nde bulunan Google, Facebook, Crytek ve İnternet Derneği stantlarında hazırlanan aktivitelerle hem eğlendi, hem de öğrendi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır