BAŞBAKAN YILDIRIM SOSYAL MEDYADA KULLANILAN TÜRKÇEYİ ELEŞTİRDİ: BU ÇÜRÜMEYE "DUR" DEME ZAMANI GELDİ

15.8.2017

Başbakan Yıldırım, gençler arasında sosyal medya dilinin geçerli bir yazı diline dönüşmeye başladığını belirterek "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, kuş dilini andıran bu çürümeye artık 'dur' deme zamanı gelmiştir" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Uluslararası Türkçe Yaz Okulu Kapanış Törenine katıldı. Uluslararası Türkçe Yaz Okulu'nun kapanış programında konuşan Yıldırım "Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor." ifadesini kullandı.

 

"Anlamsız kısaltmalar, aralarına serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor." diyen Yıldırım "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçeden ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık 'dur' deme zamanı gelmiştir." değerlendirmesini yaptı.

 

‘SOSYAL MEDYA DİLİ, GEÇERLİ YAZI DİLİ HALİNE DÖNÜŞÜYOR'

 

Atalarımızın bize miras bıraktığı iki değerden birisinin şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağı diğerinin de dilimiz Türkçe olduğunu belirten Yıldırım, “Dilimizi korumak, geliştirmek ve zenginleştirmek için verdiğimiz kavga aynı zamanda bir beka mücadelesidir. Son dönemde sosyal medya aracılığıyla genç kuşaklar arasında giderek yaygınlaşan ve dilimizi tahrip anlamına gelen uygulamalar konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Ne yazık ki, sosyal medya dili gençlerimizin arasında iletişim diline, geçerli bir yazı diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, bozuk cümleler araya serpiştirilmiş yabancı kelimeler sıradan hale geliyor. Türkçe'den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık dur deme zamanı gelmiştir. Milli bir seferberlik ruhuyla çalışarak gençlerimizin sözün, dilin asırlık tecrübelerin taşıyıcısı olan kelime, kavram, ifadelerin değerini en iyi şekilde anlatmalıyız.” dedi. 


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır