SAYAN: "5G, PARADİGMALARI DEĞİŞTİRECEK..."

4.5.2017

11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G’nin hem iletişim hem de diğer sektörlerin paradigmalarını değiştirmeye aday özelliklerle geldiğini belirterek “5G’nin yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri, daha fazla veri kapasitesi, enerji ve maliyet verimliliği her alanda ciddi değişimler yaşanmasına neden olacak.” dedi.


BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, "5G ve Ötesi" Temalı 11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı ve Türkiye Bilişim Zirvesi’nin ikinci gün etkinliklerine katıldı. BTK ev sahipliğinde düzenlenen iki gün devam edecek zirveye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ve Huawei Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi Başkanı James Chen ile alanında uzman yerli-yabancı birçok konuk katıldı.


Merkez Bankası, Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, Ericsson ve Aselsan yetkilileri toplantıda katılımcı olarak yer aldılar. Türk firmaları ve yetkilileri dışında Tunus, Romanya, İsveç, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan düzenleyiciler ve ITU-T, KKTC, CEPT, 5GMF gibi sanayi kuruluşlarından konuşmacılar da bu etkinliğe katıldı. Yıllık uluslararası elektronik haberleşme düzenleyicileri konferansı geleneği üzerine inşa edilen BİT Zirvesi 2017, katılımcılara üst düzey bir tematik panel serisi, dünya çapındaki düzenleyiciler, danışmanlar, kurumlar ve tedarikçi katılımcılar arasında  bilgi ve deneyim alışverişi sağlandı ve bir sergi gerçekleştirildi.


CHEN: TÜRKİYE'NİN TÜM BİT ENDÜSTRİSİNİ YENİLEYECEK


Huawei Orta Asya ve Kafkas Bölgesi Başkanı James Chen, etkinliğin ikinci gününde bir konuşma yaptı. Chen 5G alanıyla ilgili olarak ‘’4.5G şebekesi üzerine 5G teknolojisini daha erken kurmak, 4.5G kapasitesinin sürekli olarak gelişmesini sağlayabilir, bu arada operatörleri de 5G’ye dönük şebeke değişim yatırımlarından korur. Bu yaklaşım 5G için yeni iş modellerinin geliştirilmesini sağlarken, bulut tabanlı ağ mimarisini en verimli hale getirmeye ve ticari başarı elde etmeye yardımcı olurken operatörlere yeni büyüme yolları keşfetme ve gelmekte olan 5G’ye hazırlanma fırsatı verir. Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisi bölgede öncü konumdadır ve büyük bir gelişme potansiyeline sahiptir. 5G teknolojisi uygulamalarının yanı sıra sanayinin sayısal dönüşümü bu avantajları daha da güçlendirecek, Türkiye'nin tüm BİT endüstrisini yenileyecek ve "2023 Vizyonu" na doğru daha hızlı bir ilerleme imkanı sağlayacaktır." dedi.


BTK BAŞKANI SAYAN: 5G PARADİGMALARI DEĞİŞTİRECEK


5G’nin hem iletişim hem de diğer sektörlerin paradigmalarını değiştirmeye aday özelliklerle geldiğini 5G teknolojisi ile artık sadece insanların değil en büyüğünden en küçüğüne tüm nesnelerin birbirine bağlandığı yeni bir çağa girildiğini belirten Sayan, “5G’nin yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri, daha fazla veri kapasitesi, enerji ve maliyet verimliliği, bizim dikey sektörler olarak adlandırdığımız, enerji, otomotiv, kentleşme, tarım ve eğlence gibi alanlarda ciddi değişimler yaşanmasına neden olacak.” dedi.


DEĞİŞİM İÇİN HAZIRLIKLI OLMAMIZ LAZIM


5G teknolojisinin getireceği yeniliklerden bahseden Sayan şunları söyledi: “Enerji santralleri 5G imkanları ile donatıldığında daha verimli çalışacak. Akıllı şebekeler enerjiyi daha ekonomik ve etkin bir biçimde dağıtacak. 5G imkanlarıyla donatılmış otomobillerin yollara çıkması ile birlikte sürüş deneyimi yeni baştan tanımlanacak. 5G ile kablolarla kısıtlanmaktan kurtulacak sanal gerçeklik cihazları oyun ve yayın endüstrilerine önemli değişiklikler getirecek. Sanal gerçeklik aynı zamanda, bir başkası için uzaktan ameliyat yoluyla hassas bir tıbbi müdahaleyi gerçekleştirerek yaşam kurtarmak anlamına gelecek. 5G’nin nimetlerinden sadece elektronik haberleşme sektörü değil tüm sektörler faydalanacak. Kısaca “gigabit toplumu” olarak adlandırılan ve baş döndürücü miktarlarda verinin her saniye, her salise işlenerek yaşamımızı şekillendirdiği bir değişimden bahsediyoruz. Elbette ki bu değişim için bizim de her manada hazırlıklı olmamız lazım. Hem kullanacağımız yeni teknolojilerin olabilecek en yüksek ölçüde yerli ve milli olması için, hem de değişecek yaşam pratiklerimizin ülke gerçeklerimizle, kültürümüzle koşut olması için hazırlanmamız lazım.”


USOM SİBER OLAYLARA MÜDAHALEDE KOORDİNASYONU SAĞLIYOR


Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi yani USOM’un BTK bünyesinde faaliyet gösterdiğini hatırlatan Sayan, “USOM, ülke genelinde siber tehditlere karşı alarm, uyarı ve duyuru faaliyetleri yürütmekte ve siber olaylara müdahalede ulusal koordinasyonu sağlamaktadır. İnternet aktörleri, uluslararası kuruluşlar, adli makamlar, araştırma merkezleri ve üniversiteler, özel sektör gibi paydaşlarla koordinasyon içerisinde hareket eden USOM, aynı zamanda uluslararası planda ülkemizin temas noktası olma görevini de ifa etmektedir. USOM’a (27) farklı ülkeden ihbar ulaşmakta ve bu ihbarlar değerlendirilerek gerekli tedbirlerin alınması sağlanmaktadır. Bugün itibariyle USOM, kamu ve kritik altyapı sektörlerinde faaliyete geçmiş olan toplam 633 kurumdaki Siber Olaylara Müdahale Ekipleri ile birlikte koordinasyon görevini yerine getirmektedir.” şeklinde konuştu.


BTK SİBER GÜVENLİĞİN HEM SAHİBİ HEM ORGANİZATÖRÜ HEM DE DESTEKÇİSİDİR


Siber güvenlikte tüm kurumlar ve kuruluşlara önemli görevler düştüğünün altını çizen Sayan, “Siber güvenlik, kamu ve özel sektör kuruluşlarından, üniversitelere ve sivil toplum örgütlerine kadar her kesimin katkısının gerekli olduğu bir alan. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak, Siber güvenlikte bütün paydaşlarımızı bir araya getirmek, en etkin organizasyon düzenini kurgulamak, her anlamda elimizi taşın altına koymak ve bu alandaki her faaliyete destek olma noktasında net bir kararlılığımız var. Milletimiz adına ve Milletimizden aldığımız güç ile BTK, bu işin hem sahibi hem organizatörü hem de destekçisidir.” dedi.


BİZİM ÖZÜMÜZ, ÇEKİRDEĞİMİZ, İLİĞİMİZ MİLLETİMİZDİR


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Siber Güvenlik alanında uzman ihtiyacı ve açığı olduğunu belirten Sayan, “Bu doğrultuda planlamamızı yaparak gerekli ihtiyacı karşılayacak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaların başında, yarışma ve eğitim gibi programlarla ülkemizin genç nüfusunun potansiyelini açığa çıkarmak geliyor. Bizim özümüz, çekirdeğimiz, iliğimiz Milletimizdir. Milletin verdiği görevlerini yerine getirirken, karşılaştığımız temel meselelerde de dönüp destek alacağımız işte o kaynaktır. Bunun bir sonucu olarak, geçtiğimiz aylarda ortaya koyduğumuz Siber Yıldız programı ile teknoloji ve siber güvenlik alanında ülkemizin savunmasına sanal ortamda destek verecek ve bu alanda eğitim ve kamp gibi etkinliklere “ben de varım” diyen vatansever gençlerimize bir çağrıda bulunduk. Bu çağrımıza çok üst seviyede ve yoğun bir başvuru oldu ve başvuru sayısı 27 bini geçti. Düzenlemiş olduğumuz 24 saat boyunca süren “SİBER YILDIZ” bayrağı yakala (capture the flag) yarışmasına katılan, dereceye giren ve başarı gösteren arkadaşlarımızla ilgili mülakatlarımızı devam ettiriyoruz. Bu arkadaşlarımızı USOM bünyesinde işe başlatıyoruz ve gerekli diğer kurumlara da uzman ihtiyacına göre yönlendirerek değerlendirilmelerini sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.


LOKİ BOTNET İSİMLİ ZARARLI YAZILIM ÇÖKERTİLMİŞTİR


BTK olarak USOM faaliyetleri kapsamında önleyici ve caydırıcı mahiyette gerçekleştirilen çalışmalardan örnek veren Sayan şunları söyledi: “Özellikle Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarını hedef alan LOKİ Botnet isimli zararlı yazılımın komuta kontrol sunucularına yönelik operasyon gerçekleştirilmiş ve söz konusu komuta merkezleri çökertilmiştir. USOM olarak yaptığımız çalışmalarla zararlı yazılıma maruz kalan kişilerin bilgilerine ulaşılmış, etkilenen cihazlar ve kişilerle birlikte, saldırganlarla ilgili bilgiler BDDK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve ilgili kurumlarla paylaşılmıştır. Bankalar bu kapsamda gerekli önlemlerini alarak ve müşterilerine uyarılarını gerçekleştirmiştir. Alınan hızlı önlemler sayesinde şu ana kadar bazı EFT girişimleri engellenmiş ve bu çerçevede maddi zarara uğrayan bir vaka tespit edilmediği raporlanmıştır.”


MOBİL TELEFONLARI HEDEF ALAN SALDIRILARDAN KORUNMA YOLLARI


Son dönemde özellikle mobil telefonları hedef alan saldırıların oldukça arttığını gözlemlediklerini belirten Sayan, kullanıcıların alması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

“-Telefonumuza gönderilen SMS’ler veya epostalardaki bilmediğimiz, merak ve heyecan uyandıran linkleri tıklamayın.

-Güvenilirliğinden emin olmadığımız sitelerden program indirmeyin.

-Güvenilir olduğunu düşündüğünüz uygulama marketlerinden indirdiğiniz uygulamaların yetkilerine sınırlama getirin, programın işlevi haricinde istediği yetkiler varsa bu tür programlara güvenmeyin.

-Kredi kartı parolası gibi kişisel hassas verilerinizi cihaz içerisinde (not olarak dahi) kayıtlı olarak tutmayın.

-VPN yöntemleri kullanarak internete bağlanmayın. BTK zararlı bağlantıları ve komuta kontrol sunucularını engellemektedir, VPN kullanırsanız isteğiniz dışında zararlı bağlantılara erişebilirsiniz.”


Sayan, 11. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansının ülkemiz ve katılımcılar için verimli ve hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni edip, etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır