5G ARACILIĞIYLA GELİŞMEK İÇİN İYİ BİR NOKTADAYIZ

5.6.2017

IEEE tarafından düzenlenen 5G İstanbul Zirvesi’nde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “5G ve ötesi teknolojilere geçen ilk ülkelerden birisi olma misyonunu benimsedik. Bu bağlamda, Türkiye'nin hukuki ve düzenleyici çerçevesi, 5G aracılığıyla gelişmek için iyi bir noktadadır.” şeklinde konuştu.

 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, IEEE tarafından düzenlenen 5G İstanbul Zirvesi’ne katıldı. Bu yıl İstanbul’da “Karadeniz'i Haberleşme Yoluyla Dünyaya Bağlama” temasıyla düzenlenen zirveye Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, yerli-yabancı bilişim yöneticileri ve uzmanlarıyla sektör temsilcileri katıldı.

 

5G, PARADİGMALARI DEĞİŞTİRECEK


Genel anlamda 5G’ye işaret eden yeni nesil mobil iletişim teknolojilerinin, en başta iletişim sektörünü değiştireceğini ve sonrasında enerji, imalat, sağlık ve otomotiv gibi bütün dikey sektörleri şekillendireceğini belirten Sayan, “Şimdiye kadar, birbirimizle iletişim kurmak için mobil iletişimi kullandık. Mobil penetrasyon oranları, 2G teknolojiler ve mobil el cihazlarıyla artırıldı. 3G teknolojileri yüksek veri kullanımını ve akıllı telefonları mümkün kıldı. Dünyadaki 7,2 milyar insanın üçte biri 4G teknolojilerine erişti. Öte yandan 5G, hem iletişim hem de diğer sektörlerin paradigmalarını değiştirecek özelliklerle geliyor. 5G ile yalnızca insanlar değil en büyüğünden en küçüğüne her şey birbiriyle iletişim kuracak. 2025 yılında, dünyada yüz milyar farklı iletişim olacağı ve bunların sadece yüzde onunun kişilerarası olacağı öngörülüyor.” dedi.

 

5G ARACILIĞIYLA GELİŞMEK İÇİN İYİ BİR NOKTADAYIZ


Türkiye’de kamu yetkililerinin, değişimin öncüsü olma noktasında fikir birliğine sahip olduğunu anlatan Sayan, “5G ve ötesi teknolojilere geçen ilk ülkelerden birisi olma misyonunu benimsedik. Ayrıca, Türkiye'nin 5G ve ötesi teknolojisini yerli ve ulusal tasarım ve ürünlerle olabildiğince genişletmeyi hedefliyoruz. 5G hizmetlerle ilgili dünya çapındaki operatörler arasında hararetli bir rekabet olduğunu görüyoruz. LTE'ye dayalı 5G yanlısı hizmetlerin yakın bir gelecekte kullanıma sunulacağına tanık oluyoruz. Kısaca, 5G bir gecede gelmeyecek. Bir evrimle gelecek. Adım adım gelecek. Bu bağlamda, Türkiye'nin hukuki ve düzenleyici çerçevesi, 5G aracılığıyla gelişmek için iyi bir noktada diyebiliriz. Ayrıca BTK tarafından düzenlenen IMT-Gelişmiş frekans ihalesi ile operatörler artan oranlarda yerli malı cihazları kullanmakla yükümlüdürler. Operatörler, ilk yıl için yüzde 30, ikinci yıl için yüzde 40 ve üçüncü yılda yüzde 45 oranında yerli ürünleri kullanmalıdır. Tüm bilişim ve iletişim teknolojileri hizmetlerinde yerli ürünlerin kullanılması, Türkiye'nin tüm kamu yetkilileri için hayati bir konudur. Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin düzenleyici otoritesi olarak, bu konuyu her bir düzenleyici kararda göz önünde bulunduruyoruz.” şeklinde konuştu.

 

5G VE ÖTESİ TÜM EKONOMİ İÇİN HAYATİ BİR ÖNEME SAHİP


5G ve ötesi teknolojilerin yalnızca elektronik iletişim sektörü için değil tüm ekonomi için hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizen Sayan, “Mevcut teknolojik altyapı ile dikey sektörlerin belirli taleplerini karşılamak imkânsızdır. Sağlık sektöründe uzaktan ameliyatlar gerçekleştirmek istiyorsak düşük gecikmeli iletişimleri sağlamak zorundayız. Eğer taşımacılık sektöründe otonom araçlar kullanmak istiyorsak çok hızlı veri hızlarına ulaşmamız şart. Endüstri 4.0'dan yararlanmak istiyorsak büyük miktarda verinin aynı anda işlenmesini garantilemek zorundayız. Bu bağlamda, BTK olarak uluslararası standartlaştırma çabalarını yakından takip ediyoruz ve tüm geliştiricileri her zaman müşterek çalışmayı göz önünde bulundurmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

5G ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRMAK İÇİN 5 GTR FORUMU KURDUK


Türkiye'de 5G ve ötesi çabaları hızlandırmak için geçen yıl "Gelecek Nesil Mobil İletişim Teknolojileri Türkiye Forumu" (5GTR Forumu) kurduklarını hatırlatan Sayan şunları söyledi: “5GTR Forum, Türkiye'nin önde gelen akademisyenlerini, AR-GE firmalarını, satıcılarını ve operatörlerini bir araya getiriyor. Bu vesileyle, 5GTR Forumu’nda yer alan bütün kuruluşlara teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, diğer ilgilileri de 5GTR Forum'a katılmaya, 5G ve ötesi ekosisteminde diğer paydaşlarla etkileşim içinde olmaya davet ediyorum. Yakında 5GTR Forum, yönetim yapısını ilan edecek ve 5G ile ilgili önemli konularda çalışma grupları oluşturacaktır. 5GTR Forum, yakın gelecekte 5G ürün ve hizmetlerini kullanacak olan dikey sektörleri içeren bilişim ve iletişim teknolojileri sektörü ile de buluşacak. Bu amaçla, yakın zamanda BTK’nin yeni merkezinde "5G'ye Giden Yolda Otomotiv Sektörü” başlıklı bir çalıştay düzenledik. Bu çalıştay, 5GTR Forum üyelerini ulaşım sektörüyle bir araya getirdi. Son yılların bir diğer önemli gelişimi, ASELSAN, NETAŞ ve ARGELA tarafından geliştirilen ULAK adlı baz istasyonudur. ULAK’ın donanımı ve yazılımı tamamen Türk mühendislerce tasarlanmış ve geliştirilmiştir. ULAK Projesi’ne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum ve ULAK tarafından açılan bu yolu daha pek çok yeni projenin takip etmesini diliyorum.”

 

Sayan, IEEE tarafından düzenlenen 5G İstanbul Zirvesi’nde verimli görüşmeler yapılmasını dileyip emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

 


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır