28. IRG/BEREC Genel Kurulu Vilnius’da Gerçekleştirildi

17.10.2016

Avrupa Birliği (AB) mevzuatının uygulanmasında ortak bir anlayış belirlenmesi ve elektronik haberleşme sektörüne yönelik düzenlemeler arasında kıyaslama yapma imkânı sağlanması amacıyla Avrupa ülkelerinin elektronik haberleşme alanındaki düzenleyici kurumlarının Avrupa Birliği Komisyonu ile bir araya geldiği bir platform olan BEREC (Avrupa Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Kurumu - Body of European Regulatorsfor Electronic Communications) ve IRG (Bağımsız Düzenleyiciler Grubu – Independent Regulators Group) Genel Kurulları 5-7 Ekim 2016 tarihleri arasında Vilnius’da gerçekleştirildi. Vilnius’daki toplantılara, 2016 yılı IRG Başkan Yardımcısı olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Kurul Üyeleri ve uzmanlar katıldı.


Toplantıda AB üyesi ülkelerin yanı sıra; 4 EFTA (European Free Trade Area – Avrupa Serbest Ticaret Alanı) ülkesi ve 5 AB’ye aday olan ülkenin ulusal düzenleyici kurumları bir araya geldi.


BTK Heyeti, “Erişilebilirlik” konusunda yapılan çalıştay, Genel Kurul kapsamında Düzenleyiciler Kurulu (Board of Regulators- BoR), Yönetim Komitesi (Management Committee-MC) ve IRG Genel Kurulu toplantılarında yer aldı. Toplantılarda, ara bağlantı, mobil sonlandırma ücretleri, ağ tarafsızlığı konularının yanı sıra yeni telekomünikasyon düzenleyici çerçeve önerisi hakkındaki son gelişmeler dahil olmak üzere, AB’nin elektronik haberleşme sektörüne yönelik gündemi ele alındı. 


Ayrıca, IRG Genel Kurulu öncesinde AB üyesi olmayan üyelerle, IRG Başkan Yardımcısı olarak ev sahipliği yapılan kahvaltı toplantısında bir araya gelindi. Buna ilaveten, IRG Başkan Yardımcısı olarak IRG Çalıştaylarından sorumlu Dr. Ömer Fatih Sayan, “İnternet ekosistemi konusunda küresel düzenleyici yaklaşımlar” konusundaki IRG Başkanlar Çalıştayının ifasında yer alarak, konuşma yapmıştır. 


Dr. Sayan, 10-11 Aralık 2015 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilen IRG/BEREC Genel Kurulu’nda AB üyesi olmayan ülkeleri temsilen, 2016 yılı IRG Başkan Yardımcısı seçilmişti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır