TEKNOLOJİNİN MUTFAĞINDA OLMAK ZORUNDASINIZ

21.8.2017

Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Konferansı’nda konuşan Sayan “Bugünün dünyasında söz sahibi olmak istiyorsanız, teknolojinin mutfağında olmak zorundasınız.” dedi.

 

Teorik ve uygulamalı mühendislik ve teknoloji konularına odaklanan Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji ICET’17 Konferansı Akdeniz Üniversitesi tarafından Antalya’da gerçekleştirildi. Mühendislik ve teknoloji topluluğunun birbirleri ile tanışmalarını ve fikir alışverişinde bulunmalarını amaçlayan konferans dünya çapında katılımcılara ev sahipliği yaptı.

 

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye’deki yetkili kurum olarak, görev ve sorumluluklarından bahsederek konuşmasına başlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan “Bilgi teknolojilerinin vaatlerini Türkiye’de yerine getirebilmek için elektronik haberleşme teknolojilerinin hızlı yayılımını destekliyoruz. Ayrıca, sektörle de yakından ilgileniyoruz ki bu hızlı yayılımın temposunu da mevzuat noktasında yakalayabilelim.” dedi.

 

TEKNOLOJİNİN MUTFAĞINDA OLMAK ZORUNDASINIZ

 

Elektronik haberleşmeye dair Türkiye’nin sayısal verilerine değinen Sayan ülkelerin yalnızca tasarım, Ar-Ge çalışmaları ve üretimle güçlenebileceğinin altını çizdi ve ekledi: “Bugünün dünyasında söz sahibi olmak istiyorsanız, teknolojinin mutfağında olmak zorundasınız. Kurumumuz ve ülkemiz özellikle en gelişmiş teknolojilere muhtaç olan haberleşme alanında yerlilik ve milliliğe büyük bir önem atfetmektedir. Türk kamuoyu tarafından 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced servisinin frekans sağlayıcıları ile operatörler de artan oranlarla birlikte yerli üretim cihazlar kullanmak zorunluluğundadır. Operatörler ilk yılda yüzde 30, ikinci yılda yüzde kırk üçüncü yılda yüzde 45 oranında yerli ürün kullanmalıdır. Tüm Türk yetkili kurum ve kuruluşlarında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yerli ürün kullanmak hayati bir meseledir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin düzenleyici kurumu olarak bu konuyu her bir mevzuat kararında göz önünde bulundurmaktayız.”


 

VİZYONUMUZ 5G TEKNOLOJİİLERİNDEN FAYDALANAN İLK ÜLKELERDEN OLMAK

 

Türkiye’nin kamu kurum ve kuruluşlarının değişimin ön saflarında yer almaya kendilerini adamış vaziyette olduklarını belirten Sayan “5G ve ötesi teknolojilerden faydalanan ilk ülkelerden olmak gibi bir vizyon belirledik. Ayrıca, 5G ve ötesi teknolojileri olabildiğince yerli ve milli tasarımlar/çalışmalarla inşa etmeyi da amaçlıyoruz. 5G ve ötesi teknolojiler sadece elektronik haberleşme için değil tüm ekonomi için hayati bir öneme sahiptir. Hâlihazırda bulunan teknolojik altyapı ile dikey sektörlerin belirli taleplerini karşılamak imkânsız. Eğer sağlık sektöründe uzaktan ameliyat gerçekleştirmek istiyorsak düşük gecikmeli haberleşme sistemlerine ulaşmak zorundayız. Eğer ulaşım alanında otonom araçlardan faydalanmak istiyorsak, çok süratli veri hızlarına ulaşmamız gerekmekte. Endüstri 4.0’dan fayda sağlamak istiyorsak, büyük verileri eş zamanlı işleyebileceğimizi garantilememiz gerekmekte. Açıkça görüyoruz ki hizmet kalitesi bu anlamda tartışılacak başlıca konulardan biri olacaktır. BTK olarak bu konular üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor.” dedi

 

5G VE ÖTESİ İÇİN 5GTR FORUMUNU KURDUK

 

Konuşmasının devamında 5G ve ötesi teknolojileri Türkiye’de daha ulaşılabilir hale getirmek istediklerini ve bunun için çalıştıklarını ifade eden BTK Başkanı Sayan sözlerine şöyle devam etti: “Geçen yıl 5GTR Forum olarak da bilinen Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumunu kurduk. 5GTR Forum Türkiye’nin önde gelen akademik personellerini, Ar-Ge firmalarını, tedarikçilerini ve operatörlerini bir araya getiriyor. Bu fırsatı değerlendirerek, 5GTR Forumda yer alan tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

5G AR-GE ÇALIŞMALARI İÇİN AÇIK TEST SAHASI

 

Başkan Sayan 5G’yi araştırma ve geliştirme imkanlarını herkese sunabilmek için tüm geliştiricilere açık olacak 5G Vadisi Açık Test Sahası üzerinde çalıştıklarını belirtti. BTK ana binası ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe olmak üzere Ankara’nın önde gelen üç üniversitesinin yakınında konumlandığına da dikkat çeken Sayan “üç üniversite ve BTK ana binası arasında kalan bu alan dinamik bir popülasyona sahip olmakla birlikte, hastaneler ve alışveriş merkezleri gibi çeşitli dikey sektör bileşenlerine de ev sahipliği yapan gelişmekte olan bir bölge. Üniversite kampüsleri ve gelişen reklam yatırımlarına ev sahipliği yapan bu açık saha 5G araştırmalarında büyük bir artış sağlayacaktır. Bu açık saha araştırmacılara ve başlangıç seviyesinde bu ekosistemle ilgilenenlere bu anlamda elverişli bir çevre sunmakta.

5G vadisi açık test sahası inanıyoruz ki üniversiteler arası iş birliği için iyi bir örnek olacaktır. Mühendisler bizim şu an hayal dahi edemeyeceğimiz harika yeni ürünler tasarlayabilirler. Fakat bunun için bir şart bulunmakta. O da mühendisliğin endüstri ile birlikte çalışması. Bilişim teknolojileri nasıl haberleştiğimizden tutun işleri nasıl yürüttüğümüze kadar hayatımızın neredeyse her alanını değiştirdi. Bizim sorumluluğumuz bunu faydaya çevirmek. Bilim insanlarının görevi bunu kendi alanlarına adapte etmek/taşımak. Eğer endüstrinin ihtiyaçlarını net bir biçimde belirleyemiyorsanız, mühendisliğin de sizi doğru teknolojiyle buluşturmasını bekleyemezsiniz. Bu bağlamda, tüm akademisyenlerin ilgili endüstrilerle çalışmalarını destekliyorum. Tüm bunlar tabi ki yeterli değil. Ayrıca endüstrilerin de gidip ilgili akademisyenleri bulup onlarla çalışmalarını da desteklemekteyim.” dedi.

 

MESLEĞİMİZİ KÖKLERİMİZLE TAMAMLAMALIYIZ

 

Sayan sözlerine şöyle devam etti: “Bu arada şunu da ifade etmeliyim. Biz mühendisler olarak, atalarımızın bizim bilim dalımızla ilgili buluşlarda, kurguladıkları felsefi yaklaşıma uzak kalıyorsak, bunu önemli bir temel eksikliği olarak da kenara kaydetmeliyiz.

Biz nesnelerin internetini bundan 800 yıl önce İslam Filozofu ibn Arabî'nin eşyanın diline dair yazdıklarından; siber dünyayı Geylânî'nin “farklı âlemleri” anlatımlarından; akıllı şehirleri Farâbî'nin “Erdemli Şehrinden”; Roma'nın temellerini oluşturan eski Yunan'ı Gazâlî'den; insanları ayırt etmeden birlik içinde yaşama kültürünü Hacı Bektaş Veli'den; kalbinde herkesi kabul edebilecek aşkı bulundurmayı Mevlânâ'dan; bütün bunları bildikten sonra tevazu içinde ete-kemiğe bürünmeyi de derviş Yunus'tan öğrenmiş bir milletin evlatlarıyız. İnancımızı oluşturan tohumlar bunlardır ve ümitlerimiz bu tohumların atıldığı topraklardan yükselmektedir. Sanal dünya bir hukuka bağlanmalıdır ve bizler kendi köklerimizdeki bu anlayışı önce ifade etmeli sonra da hâkim noktaya taşımalıyız. Aksi bütün dünya için felakettir.”

 

Akdeniz Üniversitesine bu programı bu güzel şehirde gerçekleştirdiği için teşekkür eden Sayan katılımcılara verimli çalışmalar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır