STRATEJİK ÜRÜN DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

30.11.2017

Türkiye'de yerli ve milli üretimin desteklenmesine yönelik çalışmaların kurumlar arasında da iş birliğine dönüşebilmesi amacıyla BTK ile KOSGEB arasında “Stratejik Ürün Destek Protokolü” imzalandı.

 

"Stratejik Ürün Destek Programı Tanıtım Toplantısı ve Protokol İmza Töreni"nine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ve sektör temsilcileri katıldı.

 

2020'YE KADAR MİLLİ BİR HABERLEŞME ŞEBEKESİ KURACAĞIZ

 

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2020'ye kadar milli bir haberleşme şebekesi kurmayı planladıklarını belirterek, "Hedefimiz 5G ve ötesi teknolojilerin yerli imkanlarla üretilmesini sağlamak ve ticari olarak 5G'yi dünyada hizmete sunan ilk ülkelerden olmak." dedi.

 

Türkiye'nin iletişim altyapısını yerli ve mili ürünlerle kurma yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını, hükümetin son yıllarda attığı adımlarla Türkiye'nin kendinden emin, güçlü, değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduran, geleceğe küresel oyuncu olarak ilerleyen bir ülkeye dönüştüğünü vurgulayan Arslan, yerli sanayi ve iletişim altyapısız küresel bir oyuncu olunamayacağını dile getirdi.

 

Arslan, "Türkiye'yi geleceğe taşımak istiyorsak bu altyapıyı kendimiz üretmeliyiz. Bu kapsamda, yerli yatırımcıya, yerli yazılımcıya, yerli içerik üretenlere büyük destekler veriyoruz. Sektöre yönelik Ar-Ge faaliyetleri için kaynak aktarmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNE 5 MİLYON LİRA DESTEK

 

Törene katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ithalata karşı yerli üretim seferberliğini başlattıklarına dikkat çekerek, “Yerli ürün seferberliği, teknoloji seferberliğimizin çok önemli bir parçasıdır. Kendi işletmelerimizle, finansmanımızla, insan kaynağımızla, kendi ürünlerimizi üreteceğiz. Bu amaçla, ithal ettiğimiz bir ürünü bunu yapabilecek bir KOBİ’yle eşleştirmek için çalışıyoruz. Bunları bir defaya mahsus tasarıma, geliştirme ve piyasaya sürme masraflarının tamamını veya bir kısmını biz üstleneceğiz. Böylece ithalat azalacak, yerli malı üretim artacaktır.” diye konuştu.

 

Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limitinin 5 milyon lira olduğunu söyleyen Özlü, destek programına ilişkin şu bilgileri verdi: “Destek alanların yüzde 70’i geri ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli olarak uygulanacaktır. İşletmeler, desteklenmesi öngörülen tutarın yüzde 25’i kadar avans ödemesi alabilecekler. Destek kapsamında istenen teminat mektubu giderlerini yüzde 100 oranında destekliyoruz. Program çerçevesinde hazırladığımız projeksiyona göre 500 projenin desteklenmesiyle 2 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacak. KOBİ’lerin imalat sanayinde oluşturduğu cari açık yüzde 10 azalacak. Verdiğimiz bu destekle KOBİ’lerimiz 250 milyon liralık bir katma değer oluşturacaktır.”

 

YERLİLEŞME VE MİLLİLEŞME KONUSUNDA SEFERBERLİK BAŞLATTIK

 

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan da Türkiye'de yerli ve milli üretimin desteklenmesine yönelik çalışmaların kurumlar arasında da iş birliğine dönüşebilmesi amacıyla KOSGEB ile protokol imzaladıklarını söyledi.

 

Türkiye'nin son dönemde her alanda yerlileşme ve millileşme konusunda seferberlik başlattığını hatırlatan Sayan, bunun bir parçası olarak BTK’nın telekom sektöründe getirilen yerlilik oranlarını sağlamak noktasındaki çalışmaların sürdürdüğünü dile getirdi.

 

Sayan, 5G'yi yerli ve milli altyapıyla kurabilmek için haberleşme kümeleri oluşturularak, OSTİM ve üniversitelerle çalışmalar yürütülerek tüm imkanların seferber edildiğini vurguladı. Sayan, "KOSGEB ile elektronik haberleşme sektörü özelinde de yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesi noktasında atılacak adımları belirlemiş olduk. 5G için hazırlık yapacak tüm yerli ve milli firmalar bugün burada. Bir olacağız, diri olacağız, hep birlikte başarıya ulaşacağız" diye konuştu.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır