BAKAN ARSLAN SİBER SALDIRIYI YORUMLADI: “ÖNLEMLER SONUÇ VERDİ”

22.5.2017

Türk Keneşi & Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü Etkinliği kapsamında düzenlenen gala yemeğinde yaptığı konuşmada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Ülkemiz, son günlerde tüm dünyada yaşanan siber saldırıları, gerekli tedbirleri vaktinde almış olmamız nedeniyle hasarsız bir şekilde atlattı. Sistemlerimizdeki açıklara karşı önlemler alındı, şu ana kadar da herhangi bir sorun yaşanmadı." dedi.

 

MOBİL ABONE SAYISI 75 MİLYONUN ÜZERİNDE

 

Arslan, "4.5G hizmetlerinden yararlanan abone sayısı 2017 yılı Mayıs ayı içerisinde 52 milyona yaklaştı ki bunun yaklaşık 3/1’i aktif kullanıcı. Mobil abone sayısı toplamında 75 milyonun üzerine çıktığımız bir gerçek." diye konuştu. Bakan Arslan, yaptıkları altyapı yatırımları ve düzenlemeler sayesinde Türkiye'nin haberleşme ve bilgi teknolojileri konusunda dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden olduğunu vurguladı. Her geçen gün artan verilerin depolanması ve saklanmasının önemli olduğunu ancak veriden çıkarımlar yapılarak üretkenlik sağlanmasında bir o kadar daha önem arz ettiğini dile getiren Arslan, ülke ekonomisine katkıda bulunmak için veriye katma değer kazandırılması gerektiğini kaydetti.

 

Veri trafiğinin ne kadarının Türkiye'den geçeceği, verinin ne kadarının barındırılacağı, kullanımının yaygınlaştırılması gibi konulara odaklandıklarını aktaran Arslan, bu kapsamda yapılan faaliyetleri, verilen destek ve teşvikleri anlattı. Bakan Arslan, "2018 yılı sonunda Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi'ni kurmayı hedefliyoruz. Bu projenin bir bileşeni olan kamu bulut bilişim altyapısını da oluşturacağız. Çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.

 

SİBER SALDIRILARA KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

 

Arslan, son günlerde siber güvenlik konusunun çok tartışıldığına değinerek, şöyle devam etti: "Saldırılara karşı kapsamlı tedbirlerin geliştirilmesi konusunda başından beri tedbir alan ülkeler arasında yer almış olmanın memnuniyetini ifade etmek isterim. Siber güvenliğin, ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğunu unutmamak gerekiyor. Kamu kurumlarının fiziksel ve siber saldırılara karşı daha güvenli sanal bir ağ üzerinden veri alışverişlerini yapabilecekleri KamuNet projesini de bu çerçevede tamamladık. Siber güvenliğe verdiğimiz önemin sonuçlarını özellikle son dönemde daha iyi gördük. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yaşadığımız siber saldırıların artış oranlarını dikkate aldığımızda, ülke olarak bunu minimum etkiyle atlatmış olmanın memnuniyetini de özellikle vurgulamak istiyorum."

 

SON SİBER SALDIRILARDA SORUN YAŞAMADIK

 

Arslan, bugünlerde tüm dünyanın WannaCry denilen zararlı fidye yazılımına maruz kaldığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı: "Ülkemiz bu konuyu, gerekli tedbirleri vaktinde almış olması nedeniyle hasarsız bir şekilde atlattı. Sadece Mayıs ayı başından bu yana 100’den fazla ülkede 200 binden fazla kullanıcının etkilendiğini tahmin ediyoruz. Bu konuda 'tedbir aldık yeter' deme lüksümüz yok. Her gün siber saldırıların yeni versiyonlarla, yeni yöntemlerle gerçekleşeceğini, yapılacağını biliyoruz. Önemli olan, bizim bu konuda hazırlıklı olmamız ve sürekli kendimizi güncelleyerek saldırıların yeni sürümlerine, versiyonlarına karşı tedbirlerimizi geliştirmemiz."

Arslan, bu konudaki duyuruların Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yaklaşık 2 ay öncesinden tüm kurumlara yapıldığını kaydederek, "Sistemlerimizdeki açıklara karşı önlemler alındığını, şu ana kadar da herhangi bir sorun yaşanmadığını memnuniyetle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır