İNTERNET YÖNETİŞİMİ GELECEĞİN ÖNEMLİ KONULARINDAN

8.8.2017

ODTÜ’nün düzenlemiş olduğu “Orta Doğu ve Çevre Ülkeleri İnternet Yönetişimi Okulu Eğitim Programı”nın açılışında konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan İnternet Yönetişimi’nin nasıl başladığını ve yıllar içinde geçirdiği evrim sonucunda günümüzde nasıl bir yere gelmiş olduğunu programı incelediğim zaman görmüş bulunmaktayım.dedi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nin düzenlemiş olduğu Orta Doğu ve Çevre Ülkeleri İnternet Yönetişimi Okulu Eğitim Programı açılışında konuştu. Ankara, ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya ICANN yöneticisi David Olive, ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meliha Altunışık ve çok sayıda öğretim görevlisi de katıldı.


BTK Başkanı Sayan, birçok ülkeden programa katılan eğitmen ve öğrenci herkese çok teşekkür ederek, “Öncelikle, bu etkinliğin başarılı geçmesini diliyor, başta ICANN ve ODTÜ Nic.tr yetkilileri olmak üzere bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

 

TÜM PAYDAŞLARIN ORTAK ÇABASI GEREKİYOR

“Orta Doğu ve Çevre Ülkeleri İnternet Yönetişimi Okulu Eğitim Programı” ile beraber önümüzdeki 5 yıl boyunca heyecan verici çalışmalar yapılacağını ifade eden Sayan, “İnternet Yönetişimi’nin nasıl başladığı ve yıllar içinde geçirdiği evrim sonucunda günümüzde nasıl bir yere gelmiş olduğu, İnternet yönetişimi ekosistemi içindeki belli başlı aktörlerin rolleri, üst düzey internet alan adları, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir gelişme hedefleri, siber suçlar, siber güvenlik, dijital haklar, erişilebilirlik ve benzeri konulara değinileceğini programı incelediğim zaman görmüş bulunmaktayım. Ayrıca, yakın gelecekte bizleri meşgul edeceğini düşündüğümüz ve tahmin ettiğimiz konular da irdelenecek bu programda. Program gerçekten heyecan verici görünüyor. Bu açıdan, bu okulun hem Türkiye’deki hem de Orta Doğu ve çevre ülkelerdeki internet yönetişimi tartışmalarına önemli katkı sunacağını da düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yönetişim kavramını, bir alanda gücün nasıl kullanıldığını etkileyen kural, süreç ve işlemler olarak tanımlayan Sayan, “Ancak, bu kavramın bize anlatmak istediği önemli bir şey daha var. ‘Yönetim’ kavramından farklı olarak, ‘yönetişim’ kavramı, ilgili tüm paydaşların, birbirleri ile etkileşim içinde ortak çabalarını içermektedir. Yani bu yöntemi aktörlerden sadece birine veya bir kaçına indirgemek mümkün değildir.” şeklinde belirtti.

 

15 TEMMUZ’A RAĞMEN BİLGİ VE İLETİŞİM SEKTÖRÜNDE İLERLEME KAYDETTİK

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminde elektronik haberleşme sektörünün ilk hedef alınan yerlerden birisi olduğunu belirten Sayan, “Ülke genelinde yoğun data ve ses kullanımına rağmen kesintisiz bir hizmetin sunulması her zaman birinci önceliğimiz olmuştur ve olmaya devam edecek. 15 Temmuz gecesi haberleşme hizmetlerinde aksama yaşanmadı, kesintisiz hizmet sağlanabildi. Tüm haberler ülkemizin gelişmiş haberleşme altyapı imkânları sayesinde an be an takip edilebildi. Bu talihsiz olaya rağmen, bilgi ve iletişim sektörünün geçtiğimiz yıl dahil olmak üzere her geçen yıl çifte hanelerle ilerlemekte olduğunu sizlerle paylaşmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” dedi.


Sayan, bilişim sektörü ile ilgili “Geniş bant internet abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %24,3 oranında artarak 64,3 milyona ulaşmıştır. Yüzde 94,9 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 75,7 milyon mobil abonemiz bulunmaktadır. Hatta 0-9 yaş aralığındaki nüfusu ve M2M aboneliklerini çıkarınca mobil penetrasyon oranımız %107 olarak hesaplanmaktadır. 1 Nisan 2016 tarihinde ülkemizde kullanılmaya başlanan 4.5G hizmeti aboneliğine, birinci yılın sonunda yaklaşık 56,4 milyon vatandaşımız geçmiştir. 4.5G hizmetinden faydalanan abonelerin data kullanım oranları da artmıştır. 2017 yılı birinci çeyrek itibarıyla M2M abone sayısı 4,1 milyona ulaşmıştır. Mart 2017 sonu itibariyle Ülkemiz, toplam internet kullanıcısı sayısı açısından tüm dünya ülkeleri arasında yapılan sıralamada ilk 20 ülke içinde yer almaktadır.” bilgilerini paylaştı.

 

ALAN ADLARI YÖNETİMİNDE DAHA ETKİN OLACAĞIZ

İnternetin sosyal ve ekonomik hayatın vazgeçilmez bir unsuru olduğuna dikkat çeken Sayan, “Kamuya mal olan diğer kaynakların yönetiminde olduğu gibi, internet kaynaklarından olan alan adlarını da yönetişim çerçevesinde kamu menfaati doğrultusunda kullanmak birinci önceliğimiz olmaktadır. Alan adları yönetiminde inşallah önümüzdeki aylarda çok daha etkin bir iş birliğinin ODTÜ, BTK ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında olacağını ümit ediyor, bunun için çalışmalarımıza son hızla devam ettiğimizi bildirmek istiyoruz. ODTÜ ile birlikte alan adları sektörünü daha da ileri taşıma ortak gayesi içerisinde çalışmalarımıza devam ettiğimizi bildirmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

 

İNTERNETİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK DA ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA

İnternetin hızlı ve kesintisiz olarak sağlanmasının yanında güvenliğini sağlamak için de önemli çalışmalar yapıldığını kaydeden Sayan, “Siber güvenlik kavramında önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde esasında en fazla tartışılacak konulardan bir tanesi de bu güvenliğin nasıl sağlanacağıdır. Kurumumuz bünyesinde faaliyet göstermekte olan, USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) koordinasyonunda ulusal siber güvenliğimizin sağlanması için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Mevcut durumda ülkemizde toplam 712 adet CERT bulunmakta ve bunlar USOM ile koordinasyon içinde çalışmalarını sürdürmektedir. IoT (internet of things) güvenliği yine önümüzdeki günlerde tartışılacak konulardan bir tanesi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında IoT ve bunun güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte gözlemledik. Özellikle DDoS saldırılarında IoT cihazlarının ve IoT’lerin ne kadar önemli olduğunu gördük.” dedi.


BTK Başkanı Sayan, tüm paydaşların birbirlerine katkı sağlamasını böylece büyüme, inovasyon ve kalkınma hedeflerinde önemli katkılar gerçekleşeceğini söyledi. Konuşmasını ICANN İstanbul Ofisi’nin Başkanı David Olive’e verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek bitiren Sayan, “Türkiye’deki görev süresinin yakında sona ereceğini üzüntüyle öğrenmiş bulunduğum ICANN İstanbul Ofisi’nin Başkanı Sn. David Olive’e, bu vesileyle Türkiye’de internetin gelişimi için yapmış olduğu katkılardan dolayı sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum ve Washington DC’deki yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum. Ülkemizde internetin gelişimi için ICANN ile iş birliğimizin artarak devam edeceğine olan inancımı ve yeni gelecek olan İstanbul Ofisi Başkanı’na her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır