GÜÇLÜ ALTYAPI, GÜÇLÜ TÜRKİYE HEDEFİNE ULAŞTIRIR

20.12.2017

TBD 34. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri sayısal ekonomi ve sayısal toplumun omurgasıdır. Güçlü bir altyapımız olmadan güçlü bir Türkiye hedefine ulaşamayız.” dedi.

 

TBD 34. Ulusal Bilişim Kurultayı, Türkiye Bilişim Derneği tarafından tüm bilişim paydaşlarının katılımı ile Sheraton Otel Ankara'da gerçekleştirildi. “Bilişimle-Gelişim: Türkiye’de Dijital Dönüşüm” ana temasıyla düzenlenen kurultaya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ile uzmanlar, akademisyenler ve sektör temsilcileri katıldı.

 

‘MOBİL GENİŞBANT STRATEJİNİN BELİRLENMESİ’ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kendi başına bir sektör olmanın yanında diğer sektörlerde de kalkınma ve büyümenin baş aktörü haline geldiğini, böylece dijital dönüşüm çağının yapı taşlarından biri olduğunu hatırlatan Sayan, “Dijital dönüşüm kapsamında BTK olarak operatörlerimizin de katılımıyla “Mobil Genişbant Stratejinin Belirlenmesi” hakkında bir çalışma da yürütmekteyiz. Mobil genişbant stratejisinin oluşturulması ülkemizin mobil genişbant hizmetlere ilişkin belirlemiş olduğu kişi başına asgari veri indirme hızının AB standartlarına yükseltilmesi, erişim ücretlerinin düşürülmesi ve benzeri hedeflere ulaşılmasını kolaylaştıracaktır.  Söz konusu çalışmanın sonuçlarını tartışmak üzere 2018 yılı içerisinde de Kurumumuz ev sahipliğinde bir çalıştay yapılmasını planlamaktayız” dedi.

 

GÜÇLÜ ALTYAPI İLE GÜÇLÜ TÜRKİYE

 

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin sayısal ekonomi ve sayısal toplumun omurgası olduğunu vurgulayan Sayan, “Bu omurga olmadan teknolojiler arasındaki etkileşimi sağlıklı bir şekilde kuramayız. Özellikle mobil alanda güçlü bir iletişim altyapısı kurmadan dijital dönüşümü gerçekleştirme ve böylece sayısal ekonomi yaratma ve bilgi toplumu olma hedeflerine ulaşabilmemiz mümkün değil. Velhasıl; Güçlü bir Altyapımız olmadan Güçlü bir Türkiye hedefine ulaşamayız. Dijital dönüşümün hızına ayak uydurabilmek için öncelikle güçlü bir teknik altyapıya sahip olunması gerektiği bilinci içerisinde hükümetimiz genişbant stratejilerini geliştirmiş ve 2023 hedeflerini belirlemiştir.” şeklinde konuştu.

 

MOBİL ABONE SAYISI 77,8 MİLYONA ULAŞTI

 

Konuşmasında geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2017 Yılı Üçüncü Çeyrek Pazar Verileri raporuna değinen Sayan raporda yer alan bazı sonuçları paylaştı:

“•Mobil abone sayısı 77,8 milyon olurken mobil abonelerin yaklaşık 63 milyonu 4.5 G aboneliğini tercih etti.

•Ülkemizde 4.5G’nin 1 Nisan 2016’da başladığını düşündüğümüzde 1,5 yıl içinde 4.5G’nin yaygınlığının bu kadar artması memnuniyet verici olup M2M abone sayısı ise 4,3 milyona ulaşmış durumdadır.

•Ülkemizde en hızlı gelişen hizmet genişbant internet hizmetidir. 4.5G’nin başarısının da etkisi ile toplam genişbant internet abone sayısı 67,9 milyon oldu. Bu sayının 11,4 milyonu sabit abone, 56,5 milyonu mobil abonelerden oluşuyor. Bir yıl önceki abone sayıları ile kıyaslandığında toplam internet abone sayısının yaklaşık %20 arttığı görülmektedir. Buradaki artışın önemli bir kısmı mobil cepten internet, kablo internet ve fiber internet aboneliklerinde gerçekleşti.

•Mobil veri kullanımında gelinen noktaya bakıldığında, 4.5G hizmeti başlamadan önce 1,6 GB olan aylık ortalama mobil veri kullanımı, 2017’nin üçüncü çeyreğinde tüm mobil aboneler için aylık ortalama 3,2 GB’a çıkarken bu rakam cihazı ve SIM kartı 4.5G uyumlu aboneler için 6,5 GB oldu.

•Sabit internet abonelerinin data kullanımı daha da artarak aylık ortalama kullanım 87,2 GByte’a ulaştı.

•Ülkemizde fiber altyapının gelişimi ile fiber internet abone sayısı da hızla artıyor. 2017 yılı üçüncü çeyreği sonu itibariyle fiber altyapı üzerinden internet alan abone sayısı 2,2 milyona yaklaştı.”

 

YERLİ VE MİLLİ İMKÂNLARLA 5G’YE DOĞRU

 

Yerli ve milli imkânlarla 5G’ye ilk geçen ülkelerden olmak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Sayan, “Bu amaçla 5G ve ötesi yeni nesil mobil haberleşme sistemlerinde yerli ve milli olarak dünya pazarında yer alacak katma değeri yüksek ürün, hizmet ve teknolojiler geliştirmek amacıyla ulusal ve uluslararası seviyede kamu-sanayi ve akademinin iş birliği ile ekosistemdeki paydaşlarla çalışmalar yapılması hedefi doğrultusunda 5GTR Forumunu kurmuş bulunmaktayız. Türkiye’nin 5G mobil haberleşme teknolojisine mümkün olan en yüksek ölçüdeki yerlilik ve millilik oranlarıyla ve en erken geçen ülkelerden birisi olmayı hedefliyoruz. Yine bu hedefler doğrultusunda Kurumumuz öncülüğünde 5G ve Ötesi ekosistemi oluşturulması maksadıyla Bilkent, Hacettepe ve ODTÜ üniversitelerimiz ve üç işletmecimiz ile birlikte 5G Vadisi Açık Test Sahası İş birliği Protokolünü imzaladık” şeklinde konuştu.

 

USOM, ZARARLI VE SAHTE UYGULAMALARI TESPİT ETTİ

 

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi USOM’un ülkemizdeki siber güvenlik ekosisteminin gelişimi için önemli işlevler yerine getirmeye devam ettiğini, USOM’da birçok siber tehditi tespit edip önlediklerini vurgulayan Sayan, USOM tarafından önlenen tehditlere ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Yürüttüğümüz çalışma çerçevesinde e-devlet, HGS, SGK, e-okul gibi popüler isimlere sahip 40 civarında uygulamanın analizi neticesinde 32 uygulamanın sahte olduğu ve bu sahte mobil uygulamaların bir kısmının zararlı aktivite içerdiği tespit edildi. Zararlı ve sahte uygulamalar gerçeğinin aksine kurulum sırasında kullanıcıdan gereksiz izinler istiyor. Örneğin kullanıcının konum bilgisine, hoparlör ve mikrofonuna ve adres defterine erişme gibi izinleri vermesi halinde, sahte uygulama sahibi saldırganlar; kişisel verilere kolayca erişebiliyor. Son aylarda ortaya çıkan bir başka sahtecilik olayı ise bankacılık uygulamaların da görülüyor. Kişilerin SMS bilgisine kadar erişme izni alan sahte uygulamalar, bankacılık uygulamalarındaki 3D Secure/OTP, yani bir defaya mahsus üretilen şifrelerin dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılmasına yol açıyor. Bu konuda vatandaşlarımızı; sadece bilinen mecralardan uygulama indirmesi, mağazalardaki uygulamaların sahte olup olmadığını anlamak için indirilme sayısına, kullanıcı yorumlarına, yayıncısının ve iletişim bilgilerinin kurumsal ve doğru olup olmadığına, uygulama kurulumu sırasında istediği izinlerin gerekli olup olmadığı hususlarında dikkatli olmaları yönünde uyarıyorum.”

 

Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen Nesnelerin İnterneti, büyük veri, robotlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zeka, dronelar, 3 Boyutlu Yazıcılar ve Blockchain teknolojilerine karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini, 2030'da en güçlü ekonomiler arasında gösterilen Türkiye için bunun çok önemli olduğunu hatırlatan Sayan, organizasyon dolayısıyla Türkiye Bilişim Derneği’ne, katılan değerli firma temsilcilerine, konuşmacılara ve kurultayın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

 

KALICI EKONOMİK BÜYÜME ÜRETKENLİK ARTIŞI İLE MÜMKÜN

 

Kurultay'da konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da, sanayicinin dijital dönüşüme uyum sağlaması için organize sanayi bölgelerinde (OSB) dijital dönüşüm merkezleri kuracaklarını belirterek, "Bu merkezler, sanayicilerimizin dijital dönüşümünü sağlamalarına yardımcı olacak, danışmanlık yapacak, eğitim verecek ve gereken her tür desteği sağlayacak." dedi. Gelecek dönemin güçlü toplumlarının, dijitalleşme sürecini etkin şekilde yönetip bunun sonucu olarak bilgi temelli yenilikçiliği geliştirebilenler olacağını belirten Elvan, kalıcı ekonomik büyümenin ancak yeni teknolojilerin ekonomide oluşturacağı üretkenlik artışı yoluyla mümkün olduğunu dile getirdi.

 

Elvan, dijitalleşme sürecinin, Türkiye'de bilgi temelli yenilikçilik yoluyla sağlanacak üretkenlik artışı ve bunun besleyeceği büyüme açısından ciddi fırsatları beraberinde getireceğini dile getirerek, şöyle devam etti:  "KOBİ'ler, bulut bilişim, tedarik zinciri yönetimi, kurumsal kaynak planlaması gibi üretkenlik artışı getirebilecek bilgi iletişim teknolojileri uygulamaları, genişbant aboneliği ve web sitesi sahipliği oranlarında geride kalıyor. OECD içinde çoğu şirketin genişbant aboneliği varken, 2016 yılı itibarıyla, her dört şirketten yalnızca birinin bulut bilişim hizmetlerini kullandığını raporladığını görüyoruz. Bu oran büyük ölçekli firmalarda yüzde 47 iken, KOBİ'lerde yüzde 22'ye düşüyor."

 

Kurultayda konuşan TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe de 46 yıl önce kurulan Derneğin, Türkiye'nin bu teknolojiye ayak uyduracak biçimde gelişmesini sağlamak, ülke insanını bilinçlendirmek amacıyla yola çıktığını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım'ın, 2017 yılını "Bilişimle Gelişim Yılı" ilan etmesinin bilişim sektörünü olumlu etkilediğini vurgulayan Aktepe, 2023 hedeflerine ulaşmada bilişimin kaldıraç etkisinden faydalanılması arzusunun kendilerini motive ettiğini dile getirdi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır