EL ELE VERİRSEK TEKNOLOJİ DEVLERİ İLE YARIŞABİLİRİZ

30.3.2017

Etkinlik Videosu

Türkiye Bilişim Derneği Genel Kurulu’nda konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Ülkemizin dört bir köşesindeki üreticilerimiz, bilim insanlarımız, el ele verdiğinde, güç birliği yaptığında kısa süre içerisinde teknoloji devleri ile yarışabilecek konuma geleceklerine gönülden inanıyorum.” dedi.

 

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Türkiye Bilişim Derneği Genel Kurulu’na katıldı. BTK ev sahipliğinde düzenlenen Genel KurulaTürkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak, Onursal Başkanı Prof. Dr. Aydın Köksal ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

 

YERLİ VE MİLLİ İMKÂNLARLA ÜRETİM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Ülkelerin ancak üretimle kalıcı olarak güçlenebildiği dünyada, başkaları tarafından üretilen ürünleri kullanarak uzun vadede söz sahibi olunamayacağının bilinci ile çalıştıklarını belirten Sayan,“Özellikle haberleşme, savunma gibi yüksek teknolojiye dayalı sektörlerde yerli ve milli imkânlarla üretim yapabilen bir ülke olma yolunda çalışmalarımız devam ediyor. İşte tablo ortada: bir 15 Temmuz yaşadık. Kimi dost kimi düşman, kimi de dost görünen düşman... Kritik günler geldiğinde yerli ve milli olana sırtınızı dayamak zorunda olduğunuzu anlıyorsunuz. Çok acı tecrübeler yaşadık. Daha acılarını da yaşayabilirdik. Allah korusun. Ders çıkarmak için yeterince tecrübe biriktirdiğimizi düşünüyorum. Gerek yazılım gerek donanım alanında yapmamız gerekenler var ve bunları yapanları, yapmak isteyenleri de cesaretlendirmeli, yüreklendirmeli ve destek olmalıyız. Bu noktada BTK olarak projesi olan herkese kapımız sonuna kadar açık. Gelin birlikte adım atalım, birbirimize destek olalım. Biz, birlikte varız. Birlik varsa dirlik vardır.” şeklinde konuştu.

 

ELEKTRONİK HABERLEŞME SEKTÖRÜ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

 

Geçtiğimiz günlerde BTK tarafından yayınlanan 2016 yılı son çeyrek raporuna değinen Sayan, 2016 yılında elektronik haberleşme sektöründe büyümenin hem abone sayıları, hem gelirler hem de yatırımlar açısından devam ettiğinin gözlemlendiğini ifade ederek 2016 yılı son çeyrek raporundan veriler paylaştı:

 

-Sektördeki işletmecilerin net satışları toplamı bir önceki yıla göre yaklaşık %15 artarak 45,4 milyar TL’ye ulaştı.

-Özel sektörümüz tarafından 2016 yılında yapılan toplam yatırım tutarı 7,4 milyar TL oldu.

-Mobil abone sayısı 75 milyonu geçti. Bu abonelerin 51,7 milyonu 1 Nisan 2016’da başlayan 4.5G hizmetine geçiş yaptı. Aktif olarak bu hizmeti kullananların sayısı 19,2 milyonu geçti.

-Yakın gelecekte büyük bir sayıya ulaşacağı düşünülen makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı 2016’da %25 artarak 4 milyonu aştı.

-Genişbant internet hızla yaygınlaşıyor. Bir önceki yıla göre %28,1’lik artışla 62,2 milyon aboneye ulaşıldı. Bu rakamın 51,7 milyonu mobil aboneler. Fiber altyapı üzerinden internet alan abone sayısı da bir önceki yıla göre %15 artarak 2 milyona yaklaştı.

-4.5G ile ulaşılan daha hızlı mobil internet hizmeti, kullanımı da artırdı. Bu artış, 2015’e göre aylık ortalama mobil kullanımında %52 oranına ulaştı. Sabit internette ortalama aylık kullanım ise 66,5 GB’ı buldu.

 

5G TEKNOLOJİSİNE İLK GEÇEN ÜLKELERDEN OLMAYI HEDEFLİYORUZ

 

Haberleşme sektörünün her geçen gün büyümekte ve gelişmekte olmasına rağmen işletmecilerimizin sistem ve cihaz yatırımlarının önemli bir kısmını yurtdışından karşıladığını,eğer 2023 ve 2053 hedeflerini yakalamak istiyorsak, bu duruma muhakkak dur dememiz gerektiğini hatırlatan Sayan, “Devletimiz yerli üretime, Ar-Ge’ye vermiş olduğu destek ve teşviklerin yanı sıra, kamu adına hizmet sunmak üzere yetkilendirilen işletmecilere yapacakları yatırımlarda azami ölçüde yerli kaynakları kullanmaları konusunda yükümlülükler getiriyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu politika ve strateji çerçevesinde, Kurumumuz tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen 4.5G yetkilendirmesi ile ihaleyi kazanan firmalara, şebeke ve haberleşme hizmetlerine yapacağı donanım ve yazılım gibi nitelikli harcamaların belirli bir kısmını KOBİ’lerimizin Türkiye’de üretmiş olduğu ürünlerden, belirli bir kısmını ise yerli malı belgesine sahip ürünlerden karşılamasına ilişkin yükümlülükler getirdik. Söz konusu yükümlülüklerin yerine getirilmesindeki temel motivasyon, ülkemizin haberleşme alanında teknoloji tüketen konumdan teknoloji üreten konuma gelmesidir.4.5G ile getirilen yükümlülükler aslında bu işin başlangıç adımı; asıl hedeflediğimiz 5G ve ötesi teknolojileridir. Hem 5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden olmayı hem de 5G şebeke ekipmanlarının önemli bir kısmını yerli kaynaklar ile üretmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

EL ELE VERİRSEK TEKNOLOJİ DEVLERİ İLE YARIŞABİLİRİZ

 

Ülkemizin mobil haberleşme şebeke ekipmanlarında dışa bağımlılığı ve dolayısıyla cari açığının azaltılması noktasında büyük öneme haiz ULAK projesi ile ilk defa tamamen yerli ve milli imkanlarla 4.5G baz istasyonunun tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiğini aktaran Sayan, “Yerli baz istasyonu geliştirilmesini, ülkemiz açısından önemli bir eşiğin atlanılması olarak görüyorum. Dünyaya baktığınız zaman bu seviyede radyo erişim şebekesi ekipmanı üretebilen firma sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte. Bu anlamda sağlanan ilerleme, bize millet olarak isteyince her şeyi başarabileceğimizi gösteren güzel örneklerden birisi oldu. Ancak bununla yetinemeyiz, hiç durmadan daha iyiyi daha mükemmeli yakalama noktasında hep birlikte çalışmalıyız. Ülkemizin dört bir köşesindeki üreticilerimiz, bilim insanlarımız, el ele verdiğinde, güç birliği yaptığında kısa süre içerisinde teknoloji devleri ile yarışabilecek konuma geleceklerine gönülden inanıyorum.Yerli ve milli üretim yolunda attığımız her adımın karşısında hiç ummadığımız engellerin çıkacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.Asla vazgeçmemeli ve yılgınlık ya da bezginlik göstermemeliyiz. Şevkimiz kırılmamalı. Eskilerin bir lafı vardır: "Erişir menzil ü maksûda âheste giden..." Belirli bir tempo tutturarak (ki bu tempo ağır da olsa) yürümeye devam eden hem hedefine hem de amacına ulaşır.” ifadelerini kullandı.

 

BTK YERLİ ÜRETİM İÇİN TARAFLARI BİRARAYA GETİRİYOR

 

Sayan, sektöre yönelik yerli ve milli üretim ekosisteminin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında BTK’nın çalışmaları hakkında şunları söyledi: “22 Mart’ta ev sahipliğimizde OSTİM ile yürütmekte olduğumuz çalışmaların bir sonucu olarak elektronik haberleşme sektörüne yönelik kümelenme oluşumunun duyurusunu gerçekleştirdik. Temelleri atılan bu organizasyon ile ülkemizin dört bir yanında faaliyet gösteren üretici firmalarımızı aynı hedefe ulaşmak amacıyla bir araya getirmek ve gün yüzüne çıkmamış üretim kabiliyetlerini ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Elektronik haberleşme sektörü kümelenme organizasyonu ile KOBİ’lerimiz ve üretici firmalarımız işbirliği oluşturma, ortak proje üretme, sektörün ihtiyaçlarını analiz ederek ürün odaklı çözümler üretebilme ve birbirleri ile koordinasyon içerisinde çalışabilme kültürünü kazanacaklarını düşünüyorum. Bu kazanımların nihai olarak hem ülkemizin hem de firmalarımızın hedeflerine ulaşabilmesinde çok önemli bir rolü olacaktır.”

 

Sayan, Türkiye Bilişim Derneği’nin Olağan Genel Kurulunu tebrik edip, sektörün gelişimi için birlikte hareket eden ve emek veren tüm paydaşlara teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır