ÇALIŞMALARIMIZI “5G VE ÖTESİ” VURGUSU İLE SÜRDÜRECEĞİZ

11.9.2017

2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi’nde konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “BTK olarak 5G’de oluşacak ekosistemin tüm önemli oyuncuları ile birlikte çalışmalarımızı “5G ve Ötesi” vurgusu ile sürdüreceğiz ve kalıcılaştıracağız.” dedi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Mimarlar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen 2. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi’ne katıldı. Zirvede Sayan, ‘5G Teknolojilerinin Getirdiği Yerlilik Ve Yenilik Fırsatları’ panelini yönetti. Panele, TÜBİTAK BİLGEM Başkan Yardımcısı Ali Görçin, ULAK A.Ş. Genel Müdürü Dr. Metin Balcı, Ardıç Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Kahveci, Turkcell Network Teknolojileri Erişim Şebekesi Direktörü Elif Yenihan Kaya, NETAŞ İş Geliştirme Direktörü Mesut Şen katıldı.

 

ÇALIŞMALARIMIZI “5G VE ÖTESİ” VURGUSU İLE SÜRDÜRECEĞİZ

Haberleşme teknolojilerindeki yerlileşme çabasının tek seferlik bir çaba olmadığını hatırlatan Sayan, “5G, uzun soluklu bir uğraş ve bir gecede geçilmeyecek. 5G’den sonraki nesillere de aşama aşama, gündelik hayatta belki kullanıcılar farkına bile varmadan geçilecek. Ancak bizler bu sektörün profesyonelleri olarak o geçişleri planlamak, rakiplerimizin önünde koşmak ve değişimlere hazır olmak zorundayız. Bu nedenlerle oturuma “5G ve Ötesi” vurgusunu tekrar yaparak başlamak istedim. BTK olarak 5G’de oluşacak ekosistemin tüm önemli oyuncuları ile birlikte geçen sene 5GTR Forumu’nu kurduk. Bu forumda çalışmalarımızı “5G ve Ötesi” vurgusu ile sürdüreceğiz ve kalıcılaştıracağız.” şeklinde konuştu.

 

5G VADİSİ BİR ATÖLYE OLACAK

5G Vadisi Açık Test Sahası Protokolü’nün imzalanmasıyla BTK, üç üniversite ve üç işletmeci ile iş birliğine gidildiğini belirten Sayan şunları söyledi: “Bu protokol ile birlikte 5G ve Ötesi teknolojilerin ARGE, ÜRGE ve testlerinin yapılacağı bir altyapı kurulacak. 5G Vadisi Açık Test Sahası, Türkiye’nin önümüzdeki on yıllar boyunca yeni nesil haberleşme teknolojilerine geçişinin kapısı olacak. 5G Vadisi sadece bir kapı değil aynı zamanda yeni nesil haberleşme teknolojilerinin doğduğu, geliştiği, denendiği ve sonuçlandırıldığı bir atölye olacak. Buradan bir çağrı yapmak istiyorum, Forumumuza henüz katılmamış olan paydaşlarımız varsa gelsinler, katılsınlar. 5G Vadisi Açık Test Sahası ile ilgili olarak da bütün gelişmelere hazırlıklı olsunlar diyorum.”

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı himayelerinde Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜBİTAK’ın katkıları ile Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından  düzenlenen zirve, Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon stratejilerine katkıda bulunmak, üreten Türkiye’nin teknolojide geldiği noktaları göstermek, üniversite, sanayi ve kamu işbirliğini geliştirmek, inovatif projelerin yatırıma dönüşmesine, mevcut projeler ile ülke içerisinde ortak bir üretim sinerjisi oluşmasına, ulusal ve uluslararası sanayici ve yatırımcılara ülkemizdeki teşvik olanaklarının anlatılması sureti ile yatırımların artmasına katkıda bulunmak üzere tüm bileşenleri, ortak bir platformda buluşturmayı amaçlıyor. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır