AKADEMİ BİREYSEL DEĞİL EKİPLER ŞEKLİNDE ORGANİZE EDİLİR

11.1.2018

Google ve Türkiye Girişimcilik Vakfı öncülüğünde BTK, General Mobile ve Türk Hava Yolları’nın desteğiyle düzenlenen Android Akademi programına katılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, akademik ilerleyişlerde ekip çalışmalarının önemine dikkat çekti.

 

Mobil girişim projelerinin ödüllendirildiği Android Akademi programının “Demo Günü” etkinliğinde konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, programın amacının üniversitelerin yazılım bölümünde okuyan veya teknoloji konusunda kendine güvenen girişimcilik ruhuna sahip öğrencilere yönelik bir çalışma yapmak olarak açıkladı.

 

Bu akademi ile Android teknolojisini kullanarak toplumsal sorunlara teknolojik çözümler üretmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Sayan, “Android teknoloji, Pek çok değişik sektördeki farklı amaçlara sahip çok sayıdaki kişi, grup ve organizasyon tarafından ortaya konulan yeniliklerden temayüz etmiş girift bir teknolojidir. Aslında sayısal teknolojilerin hepsi için bu durum söz konusudur. Bu manada sayısal teknolojileri ekip veya takım teknolojileri olarak adlandırmak sanırım yanlış olmaz. Wozniak olmadan Steve Jobs ve Apple da olmazdı, Sergey Brin olmadan Larry page ve Google ortaya çıkamazdı. Bu manada akademinin kişisel değil de ekipler şeklinde organize edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Günümüzde veri işleme ve depolama teknolojilerindeki gelişmelerle üretilen verinin geldiği noktaya vurgu yapan Sayan, “Elimizdeki veri miktarı ve bunu işleme hızı bundan önce aklımıza dahi gelmeyen yeniliklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu minvaldeki bir paradigma değişimi hemen her alanda yenilikleri de beraberinde getirmektedir. Bilgi devrimi olarak adlandırılabilecek bu dönemin henüz çok başlarında olmamıza rağmen devrimin etkileri şimdiden hayatımızın birçok yönünü etkilemeye başlamıştır.  Birkaç yıl öncesine kadar mümkün olmayan DNA haritasının hastalıklarla ilgili olduğu bilinen kısımlarının çıkarılması artık silikon vadisinde yeni ortaya çıkmaya başlayan firmalar tarafından birkaç bin dolara gerçekleştirilebilmektedir” şeklinde konuştu.

 

İNTERNET BÜYÜLEYİCİ BİR ŞEKİLDE BÜYÜYOR

 

İnternetin ortaya çıktığı günden bu yana büyüleyici bir şekilde geliştiğini söyleyen Sayan, “İnternet, dijital vatandaş kavramını ortaya çıkarmış, yeni neslin dijital yerliler olarak adlandırılmasına ve bu teknolojinin içerisinde büyüyen bir jenerasyonun oluşmasına da yol açmıştır. Bu çağda yaşayan insanların geçmiş kuşaklardan en büyük farkı, bilgi teknolojileri ve iletişim çağı içerisinde tamamen farklı bir bakış açısı edinerek kendilerine yer bulmaya başlamalarıdır. Bilgi ve iletişim teknolojileri, sanayi dallarını, ticari hayatı ve günlük hayatımızı dönüştürmeye devam ediyor. Bu dönüşümün yaşandığı alanlardan biri de vatandaşların devlet ile ilişkileridir” ifadelerini kullandı.


İnternetin ortaya çıkmasıyla birlikte e-devlet olarak adlandırdığımız bu yöntemle geleneksel bürokratik yöntemlerin daha hızlı çözüleceğini ifade eden Sayan sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekten de çevrimiçi hizmetler, devlet kurumları açısından bilginin dağıtım maliyetlerini düşürüyor, üretim ve bilgi erişim arasındaki gecikmeyi ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda halk açısından kamu hizmetleri daha verimli ve şeffaf hale gelirken, kamu yönetimi açısından da e-devlet, hükümeti daha hızlı çalışan ve kullanıcılar için daha uygun iletişim seçenekleri vasıtasıyla halka daha duyarlı bir konuma yükseltiyor. Nitekim kamu kurumlarının daha kapsayıcı, etkili, hesap verebilir ve şeffaf olmasını sağlamak için pek çok ülke e-devlet hizmetlerini geliştirmeye çaba gösteriyor. Ülkemizde de hükümetlerimizin politikaları doğrultusunda son 10 yılda e-devlet sistemine 200 milyon TL’lık yatırım yapılmıştır. Bugün, e-devlet sisteminin aylık giriş sayısı 117 milyona ulaşmış olup, 16 milyon kişi de e-devlet sistemini aktif olarak kullanmaktadır. Bu çerçevede, Kurum olarak da e-devlet üzerinden 13 hizmet sunduğumuzun altını çizmek istiyorum.”

 

ANDROİD AKADEMİ GİBİ PROJELERLE UYGULAMALARIMIZI ARTTIRACAĞIZ

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemenin getirdiği fırsatlara da değinen Başkan Sayan, Android Akademi gibi projelerle uygulamaların sayısını arttıracaklarına dikkat çekti. Sayan konuşmasında, “Elektronik haberleşme teknolojileri bugün dikey sektörler açısından rekabeti artıracak ve paradigma değişimine sebep olacak pek çok farklı unsuru beraberinde getirecektir. Bu nedenle 5G’nin daha önceki nesillerden farklı olarak değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

 

İlk otonom araçlar için verilen tarihlerin 2020 olduğunu hatırlatan Başkan Sayan, konuşmasında “Akıllı ulaşım teknolojileri ilk bakışta sanıldığı gibi konfor talebinden değil, emniyet ihtiyacından yola çıkıyor. Çünkü pek çok istatistiğe göre; trafik kazaları %90’lara varan oranda insan hatalarından kaynaklanıyor. Başta otonom araçlar olmak üzere akıllı ulaşım teknolojileri hata payını en aza indirerek, yaşamları kurtarmayı ve gereksiz kaynak tüketimini kısmamızı sağlayacak” sözlerine yer verdi.

 

İLETİŞİM ALTYAPISI SAYISAL TOPLUMUN VE EKONOMİNİN OMURGASIDIR

 

İletişim altyapısının sayısal toplumun ve ekonominin omurgası olduğunu dikkat çeken Sayan, “Ülkemizin umudu gençlerimizin ortaya koyacağı tüm yenilikler ve uygulamalar da ileri bir iletişim altyapısına duyulan ihtiyaca çözüm ve katkı sağlayacaktır. Veriyi hızlı ve etkin bir şekilde gönderebilecek gelişmiş bir iletişim altyapısına sahip olmadan, bu alanda herhangi bir yenilik ortaya koyamayız.  Türkiye’nin iletişim altyapısının düzenlenmesinden sorumlu Kurum olarak bu sorumluluğumuzun farkındayız. Siz genç müteşebbislerimizin ortaya koyacakları her türlü yeniliğin veri üretme, depolama, taşıma ve işleme süreçlerinde herhangi bir sınırlamayla karşılaşmaması en önemli önceliklerimizden biri” çağrısında bulundu.

 

SAYISAL TEKNOLOJİLER SAYISAL TOPLUMLARDA GELİŞİR

 

Sayısal teknolojilerin demokratik toplumlarda gelişim gösterdiğini dile getiren Başkan Sayan, “Teknolojilerin bireyselleşmesiyle birlikte küreselleşen dünyada artık yeterli bilgi ve beceriye sahip her birey dünyanın herhangi bir yerinde iş bulabilir, ticaret yapabilir ya da bulduğu yenilikleri geliştirerek yayabilir. Android gibi dünyanın her yerindeki milyarlarca cihazda bulunan işletim sistemleri ile ortaya konulan yenilikleri dünyanın her tarafına yayabilmek artık çok kolay. Sayısal teknolojilerin omurgası sayılacak internet teknolojileri tek bir şahıs tarafından geliştirilen ve önceden tasarlanmış bir rotada gelişen bir teknoloji olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

 

Android Akademi programı kapsamında ilk üçe giren proje ekipleri San Francisco'da Girişimcilik Ekosistemi Gezisi’nin yanı sıra, devamlı mentorluk desteği almaya hak kazanacak. İlk üçe girenlerin ilerleyen saatlerde açıklanması beklenirken, Android Akademi ekiplere, uygulamalarını daha da geliştirmelerine yönelik destek sağlamaya devam edecek.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır