BAŞBAKAN YILDIRIM: “2017 BİLİŞİM YILI OLACAK”

22.5.2017

33. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım " 2017 yılını Bilişimde Gelişim Yılı ilan ediyorum. Gelecek bilişimle, gençlerle gelecek." dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasında operatörlere de seslenerek, “Operatörlere çok açık bir şey söylüyorum, kıskançlığı bırakın. Geç kalıyoruz. Çok zaman kaybettik. Kardeşim bu yollar hepinizin. Destek bizden. Her türlü bilişimle ilgili desteği verecek araçlarımız var. Ama siz aranızdaki rekabetten vazgeçin. Paylaşım işbirliği yapın” ifadelerine yer verdi.

 

2017'Yİ BİLİŞİMDE GELİŞİM YILI İLAN EDİYORUM

 

Veri merkezi kurmak için olabilecek her türlü desteği verdiklerini belirten Yıldırım şunları söyledi: “Yer temininden, enerji, vergi, çalışanlar her ne varsa parasal destek kurumda ve işletimde. Geriye babayiğitler kalıyor. Gelip kuracaklar, çalıştıracaklar ve verilerimizi içeride tutacağız. Bunu yaptığınızda dünyanın en bilinen içerik sağlayıcıları da oraya gelecek. Bunların ürettiği verileri kullananların ideolojik problemleri var. Veri elimizin altında olunca bilişim yoluyla ülkemizi tehditlerde inisiyatif bizde olacak. 2017'yi bilişimde gelişim yılı olarak buradan ilan ediyorum. Çünkü biz hep şunu söyledik, gelecek bilişimle gelecek.”

 

BUGÜN HER 100 EVDEN 56'SINDA İNTERNET VAR AMA YETMEZ

 

Her 100 evden 56 evde internet kullanımı olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Bilişimde internetin kullanıldığı alanları düşününce bunlar çok yetersiz. Bilişimde kullanabileceğiniz alan düşünebildiğiniz kadar büyük bir küre düşünün. Hayalinizin uzandığı kadar bir küre düşünün. Gidebileceğiniz yer o kürenin dışındaki bir nokta. Bu sonsuzun bir anlamda sınırlandırılmış tarifidir. Hakikaten bilişimde bir ucu açık çok geniş bir kullanım alanımız var. Bu sektör falan değil, bu bir yaşam tarzıdır. Bugün siber güvenlik meselesi milli güvenliğe dönüşmüştür. Kamunet oluşturuldu. Hiç değilse kritik altyapıları kullanan kamu kuruluşlarının iletişimlerini bu şekilde yapacaklar. Bundan sonrası veri merkezleri, internet değişim noktaları ve hepsinden önemlisi bilişimde yerlilik ve millilik... Bunun için her şeyimiz var arkadaşlar. Yeterli insan kaynağımız da var, yeterli tecrübemiz de var.” dedi.

 

15 TEMMUZ SONRASI SİBER SALDIRILAR YOĞUNLAŞTI

 

2017 yılında yerlilik ve millilik konusunda çok daha önemli adımların atılması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, “Bununla ilgili tedbirleri alıyoruz. Sadece siber güvenlik boyutuyla olayı düşünmemiz doğru değil; siber caydırıcılığı da ihmal etmememiz lazım. Kimseyle durup dururken dalaşacak halimiz yok; ama üzerimize gelirlerse cevabını vermemiz lazım. 15 Temmuz'dan sonra bir bakıyoruz siber saldırılarda ciddi artışlar oldu. Bu tesadüf değil. 15 Temmuz'da sonuç alamayanlar başka alanlardan altyapılarımıza saldırdılar. Örnek 8-14 Temmuz arasında 183 saldırı gerçekleştirilmiş, 5-11 Ağustos arasında bu sayısı 407'ye çıkmış daha sonra 753 sayısına ulaşmış.” şeklinde konuştu.

 

BTK ALARMI VERİNCE HERKESİN NE YAPACAĞINI BİLMESİ LAZIM

 

Her şeyden önemlisinin kurumların zihinsel dönüşümünün gerçekleşmesi olduğunu belirten Yıldırım, “Bilişim bilgisayar, iletişim deyince efendim Bilişim Daire Başkanlığımız var daha ne olacak? diyorlar. Onlar bilgisayarın tozunu almak, fişini takmak, bunlar ayrı şeyler, bunlar mekanik işler. Biz bundan daha fazlasını yapmak zorundayız. Bir saldırı olduğunda BTK'dan alarm verildiğinde herkes ne yapacağını biliyor olması lazım. Sistemsel açıkların mutlaka kapatılması lazım.” dedi.

 

BİLGİYİ GÜÇ OLARAK KULLANIRSAK DAHA DİK DURABİLİRİZ

 

Şu anda 528 kurumda siber olaylara müdahale ekibi olduğunu anlatan Yıldırım şunları söyledi: “Üniversitede çalışmalar yapılıyor, yasal düzenlemeler de icap ettiğinde yapılmaya devam edilecektir. Buna göre BTK idari yaptırım da uygulayabilecek. Bundan sonra tıpkı önleyici hekim uygulamasında olduğu gibi siber saldırılar gerçekleşmeden önce önlem alınabilecek. Bu çok önemli. Olay olduktan sonra, saniyeler içinde oluyor, telafisi mümkün değil. Diyelim ki bir paylaşım yapıldı, birkaç saniye sonra yüzbinlere ulaşıyor. Mesele o değil, mesele izlemek ve önlem almak. Bunları yapmadığımız müddetçe 7-24 her saniye güven içerisinde olamayız. Bunun yollarından biri veri merkezlerinin topraklarımızda ve bilginin elimizin altında olması... Bilgiyi gerektiğinde güç olarak kullanabilirsek o zaman biz başkalarının önünde daha dik dururuz.”


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır