CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “140 KARAKTERE SIĞDIRILMIŞ AFORİZMALARLA GERÇEK BİLGİYE VÂKIF OLUNAMAZ”

22.5.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de kitap okuma oranlarının düşük olduğuna dikkat çekerek, "Arama motorlarıyla, internetteki bilgi kırıntılarıyla, 140 karaktere sığdırılmış aforizmalarla gerçek bilgiye vakıf olunamaz, alim hiç olunamaz.” dedi.

 

4. CNR İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilgi, ilim, hikmet ve idrak için, fikir çilesi çekmek gerekir. Gün bitmeden değerini yitiren değil; zamana meydan okuyan, asırlar boyu ayakta kalan eserler bırakmak için zahmet de emek de şarttır. Ecdadımız böyle yapmıştır. Bugün dünyada söz sahibi ülkeler böyle yapmaktadır. Bizim de kitapla, kalemle, kütüphanelerle, burada olduğu gibi kitap fuarlarıyla münasebetimizi, tekrar düzenlememiz, eksiklerimizi tamamlamamız şarttır.” dedi.

 

BATI TOPLUMLARI, ZİHİN DÜNYALARINDA İZ BIRAKAN HADİSELERİN UNUTULMASINA İZİN VERMİYOR

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Batı toplumları, kendi zihin dünyalarında iz bırakan hadiseleri, her alanda sürekli yeniden işleyerek, bunların unutulmasına asla izin vermiyor. Bizim yaşadıklarımızla mukayese edildiğinde devede kulak kalacak kimi tarihî olaylar, abartılarak, hatta çarpıtılarak tekrar tekrar karşımıza çıkartılıyor. Öte yandan, kendi tarihimizi inceleyen eserlerin önemli bir kısmının oryantalist bir bakış açısıyla ele alınmış olması da ayrı bir sorunumuzdur. Önyargılarla, tahrifatla, saplantılarla dolu bu çalışmalar, bırakın açıklamayı, tarihî hakikatlerle aramıza büyük bir perde çekiyor. Biz kendi tarihimizi yazmayınca, bizim edebiyat camiamız bu konuları eserlerinde işlemeyince, maalesef başkalarına esir oluyoruz. Bu ülke, on yıllar boyunca ‘Geceyarısı Ekspresi’ gibi üçüncü sınıf kara propaganda filmlerinin lekesini temizlemekle uğraşmıştır. Emin olun bu mücadele farklı bir şekilde bugün de devam ediyor. Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin uluslararası medya kuruluşları tarafından nasıl bir çifte standartla aktarıldığını, eminim sizler de çok iyi biliyorsunuz. Teröristleri kahramanlaştıran, gerçek mağdurları yok sayan, ülkemizi ve devletimizi töhmet altında bırakan yayınların gerisinde, art niyetli bir kurgu bulunuyor.”

 

KİTAP OKUMA ORANIMIZ ARZU ETTİĞİMİZ SEVİYEDE DEĞİL

 

Eğitim alanında yapılan hizmetlere değinerek, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için de yoğun gayret sarf ettiklerini, bakanlıkların yanı sıra, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda inisiyatif almaya başladıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarışmalar, fuarlar, kültür günleri, kitap okuma kampanyaları, konferanslar, imza günleri gibi etkinliklerle, bu alanda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Ancak, gösterilen onca çabaya rağmen, ülkemizdeki kitap okuma oranını arzu ettiğimiz seviyeye çıkaramadığımızı, üzüntüyle ifade etmek durumundayım. Günde 3-5 saatini televizyona, çok daha fazlasını internete ayıran insanımızın kitap okumaya hasrettiği sürenin yılda 10 saati bulmaması, bize asla yakışmayan bir tablodur.” şeklinde konuştu.

 

140 KARAKTERE SIĞDIRILMIŞ AFORİZMALARLA GERÇEK BİLGİYE VÂKIF OLUNAMAZ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında internet ve iletişim teknolojileri, hayatımızı ve bilgiye ulaşımı, daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Bugün evinizin veya ofisinizin konforundan dünyanın en büyük kütüphanelerine ‘online’ olarak erişebiliyorsunuz. Akıllı telefonlarla, tabletlerle, on binlerce kitabı, dergiyi, ansiklopediyi yanımızda taşıyabiliyoruz. Her gün bir yenisi geliştirilen interaktif uygulamalar, okuma ve öğrenme alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Bu devasa dönüşüme karşı koymak, teknolojinin getirdiği fırsatlara sırtını dönmek, yel değirmenleriyle savaşmak gibidir. Akıntıya karşı kürek çekmenin faydası olmadığını biliyoruz. Ancak burada şu gerçeğin, giderek yaygınlaşan şu tehlikenin de farkına varmamız gerekiyor: Arama motoruyla, internetteki bilgi kırıntılarıyla, 140 karaktere sığdırılmış aforizmalarla gerçek bilgiye vâkıf olunamaz, âlim hiç olunamaz. Bu şekilde sadece ‘malumatfuruş’ olunabilir, yarım porsiyon aydın olunabilir, başka bir şey olunamaz. Bilgi, ilim, hikmet ve idrak için, fikir çilesi çekmek gerekir. Gün bitmeden değerini yitiren değil, zamana meydan okuyan, asırlar boyu ayakta kalan eserler bırakmak için zahmet de emek de şarttır. Ecdadımız böyle yapmıştır.”


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır