Baz İstasyonları Ölçüm Değerlerinin E-Devlet Üzerinden Kamuoyuna Sunulması

-

2.6.2015

Ülkemizde kurulan bütün baz istasyonlarına Kurumumuz Bölge Müdürlüklerince güvenlik sertifikası düzenlenmekte olup, güvenlik sertifikası düzenlenen baz istasyonlarının elektromanyetik alan ölçümleri de Kurumumuzca yetkilendirilmiş ölçüm yetki belgeli kuruluşlar ve Kurumumuz personelince gerçekleştirilmektedir.

Kamuoyunu baz istasyonlarının ölçüm değerleri ve uluslar arası kuruluşlarca belirlenen limit değerler hakkında bilgilendirmek ve baz istasyonlarının izinsiz kurulduğu yönündeki yanlış bilgilenmeden kaynaklanan olumsuz tepkileri gidermek amacıyla Kurumumuz veritabanında kayıtlı tüm baz istasyonlarına ait ölçüm değerlerinin kamuoyunun erişimine açılması kararlaştırılmıştır. Bu amaçla Kurumumuz ve Türksat A.Ş. ile birlikte bir proje hazırlanmış olup, söz konusu projede hizmete sunma aşamasına gelinmiştir. Bu hizmete  https://www.turkiye.gov.tr/baz-istasyonlari internet adresinden e-devlet şifresi ile girilebilmektedir.Bu hizmetin kullanımı çok kısaca şu şekildedir:

Sisteme öncelikle E-devlet şifresi ile girilebilmektedir. İnternet üzerinden sisteme girildiğinde; ekrana otomatik bir harita gelmekte ve haritada, hizmeti kullanan kullanıcının e-devlet sitesinde kayıtlı adresi otomatik olarak gelmektedir. Bu hizmeti kullanan kullanıcı isterse harita üzerinden başka noktalara ait ölçüm değerlerini de görebilmektedir. Harita üzerinden herhangi bir nokta seçildikten sonra "En Yakın Baz İstasyonunu Bul" butonuna basıldığında seçilen noktaya en yakın baz istasyonu bulunmakta ve seçilen bu baz istasyonunun ölçülen en yüksek elektromanyetik alan ölçüm değeri ekranda görülebilmektedir. Söz konusu ölçüm değerinin ülkemizdeki ve Uluslar arası kuruluşlarca kabul edilen limit değerlerle karşılaştırması da yine aynı ekran üzerinde grafik şeklinde görülebilmektedir. Bununla birlikte seçilen noktaya en yakın baz istasyonunun seçilen noktaya uzaklığı, güvenlik mesafesi bilgileri de verilmektedir. Bu sistem seçilen noktanın yaklaşık 1080 metre etrafındaki baz istasyonlarının taramakta olup, seçilen noktaya bu mesafede herhangi bir baz istasyonu yok ise ekrana seçtiğiniz alana yakın baz istasyonu bulunamadı diye mesaj çıkmaktadır. Yine aynı ekranın alt tarafında yer alan http://www.btk.gov.tr/tuketici/emd/index.php adresinden de baz istasyonlarına yönelik sıkça sorulan sorular hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır