TOPLU VE HALKA AÇIK İNTERNETTE DÜZENLEME

-

11.4.2017

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik” yeniden düzenlenip Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliklerle, çocukların internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korunması ve toplu internet kullanım imkanı sağlayan yerlerde suç ve suçluyla mücadele edilmesi amaçlanıyor.


Gerçekleştirilen düzenlemelerle, çocukların internetin yasadışı ve zararlı içeriklerinden korunması kapsamında; internet kafelerde Güvenli İnternet Hizmeti ile birlikte amaca uygun bir filtre programını kullanma zorunluluğu getirildi.

 

Ayrıca suç ve suçluyla mücadele edilmesi kapsamında ise; internet toplu kullanım sağlayıcılara kullanıcıların erişim kayıtlarını elektronik ortamda iki yıl süreyle saklama yükümlüğü getirilirken yapılan değişiklikle, internet kafelerde güvenlik amacıyla yüksek çözünürlüklü gece görüşlü kamera kayıt sistemi kurulması ve kayıtların doksan gün süreyle saklanması hususu düzenlendi.

 

BTK tarafından gerçekleştirilen düzenlemenin detaylarına aşağıdaki basın bülteninden ulaşabilirsiniz:

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Eskişehir Yolu 10.Km No:276 06530 Çankaya/Ankara
© 2017 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Tüm Hakları Saklıdır